У Дечјем селу одржано такмичење у првој помоћи

Дечје село у Сремској Каменици је, пету годину заредом, угостило ђаке основних и средњих школа из Новог Сада који су се такмичили на нивоу града у пружању прве помоћи, чији је организатор Црвени крст Новог Сада. Секретар новосадског Црвеног крста Драган Лазић рекао је да је ово традиционално такмичење,уједно и едукација становништва у пружању прве помоћи.
У Дечјем селу одржано такмичење у првој помоћи
Фото: Dnevnik.rs

Према његовим речима, познавање пружања прве помоћи је ствар опште културе сваког човека и битно је да се обука спроведе још у најранијем узрасту. На протеклом такмичењу учествовале су две категорије – подмладак, којој су припадали ученици основних школа, и омладина, у којој су учествовали ученици средњих школа и гимназија. У обе категорије је било седам екипа од по шест чланова, а на полигонима на којим се симулирају несреће учествовао је велики број волонтера Црвеног крста.

Лазић је захвалио Дечјем селу, које им сваке године излази у сусрет, јер је, како је објаснио, циљ да се кроз ову активност промовишу и друге активности Црвеног крста, као што су хумане вредности и програм борбе против трговине људима.

Полигони, односно радне тачке, представљају ситуације из стварног живота, појаснио је Лазић и прецизирао да се ради о имитацијама саобраћајних удеса, дешавања на спортским теренима, у школским двориштима, односно повреде и стања која се дешавају у стварном животу. Првопласиране екипе градског такмичења ићи ће на покрајинско такмичење, које ће се одржати последње недеље у мају, а најбољи од њих након тога одлазе на државно такмичење.

– Прошле године смо били други на државном такмичењу, које је одржано у Београду, на Тргу републике, а екипе Црвеног крста Србије су биле прваци Европе у пружању прве помоћи – истакао је Лазић. – Добре резултате постижу захваљујући томе што је прва помоћ импровизација и за то су потребна само приручна средства.


Пчелица и Змај најбољи
Екипе омладине: 1. Пчелица (Гимназија „Светозар Марковић“, Средња школа „Светозар Милетић“ и Средња медицинска школа „7. април“), 2. Шврћа (Средња медицинска школа „7. април“), 3. Венди (Електротехничка школа „Михајло Пупин“, Природно-математички факултет, Медицинска школа „Хипократ“, Гимназија „Светозар Марковић“, Гимназија „Лаза Костић“ и Средња медицинска школа „7. Април“), 4. Калимеро (Средња медицинска школа „7. април“, Техничка школа „Павле Савић“, Саобраћајна школа „Пинки“ и Средња школа „Светозар Милетић“), 5. Бамби (Средња медицинска школа „7. април“), 6. Панда (Гимназија „Светозар Марковић“), 7. Ружно паче (Средња медицинска школа „7. април“, Гимназија „Лаза Костић“ и Техничка школа „Павле Савић“). 

Екипе подмлатка: 1. ВС Змај (ОШ „Васа Стајић“), 2. Весели патуљци (ОШ „ Петефи Шандор“), 3. Зека (ОШ „Жарко Зрењанин“, ОШ „Јожеф Атила“ и ОШ „Бранко Радичевић“), 4. Чика Јова (ОШ „Ђорђе Натошевић“ и ОШ „Иво Лола Рибар“), 5. Невен (ОШ „Васа Стајић“), 6. Земља чуда (ОШ „Никола Тесла“).


Начелник Јужнобачког управног округа Милан Новаковић сматра да су оваква такмичења веома важна, јер на њима омладина стиче вештине које су важне како у свакодневном животу тако и у ванредним ситуацијама. Подсетио је да је најбољи пример тих ванредних ситуација био 2014. године, током поплаве која је задесила Србију. Тада је много младих људи који су прошли овакву врсту обуке учествовало у спасавању људи и пружању прве помоћи, заједно са војском и полицијом.

Вршилац дужности директора Дечјег села Мирко Јанкелић каже да је разлог што је Дечје село годинама домаћин овог сусрета исти систем вредности који организација Дечје село дели са Црвеним крстом, а то су солидарност, хуманост и промовисање помоћи другим људима. Такође, деца из Дечјег села активно учествују на овим такмичењима и самим тим пуно тога науче и добробит свега тога је непроцењива.

Ива Субашић из екипе „Панда“ Гимназије “Светозар Марковић” каже да су о првој помоћи почели да уче пре скоро два месеца, а као екипа су се спремали три недеље за ово такмичење.

– Одлично се слажемо, све је у најбољем реду и имамо много самопоуздања. Није нам толико битна победа колико нам је важно да све урадимо како најбоље знамо и умемо – казала је Субашићева и додала да је прва помоћ веома важна јер колико год да нико не очекује да се нешто лоше догоди, важно је бити спреман.

Критеријуми при оцењивању су спремност и поступак којим се збрињава повређена особа, а поред техничких ствари битан је и став.  

К. Бачкалић

 

 

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести