У ЗНАК ИШЧЕКИВАЊА ОСЛОБOЂEЊА АЛОНА ОХЕЛА ИЗ ХАМАСОВОГ ЗАРОБЉЕНИШТВА Жути клавир код Синагоге
Откако је Алон Охел, чији су преци рођени Новосађани, киднапован на музичком фестивалу „Нова“ у Израелу 7. октобра 2023. године, израелско министарство спољних послова је неколико месеци касније дало препоруку да се по градовима у свету постави жути пијано, будући да је и сам Алон пијаниста.
Прошле године први клавир био је постављен у новосадском тржном центру Биг, а последњих месец дана један се налази уз саму синагогу. Јеврејска општина га је купила и префарбала, а према речима председника ЈО Ладислава Трајера, реч је о сталној поставци.
– Често људи застају и свирају, тако да су утисци позитивни – додаје Трајер, напомињући да је Јеврејска општина осетила рат у Израелу, тако што је, осим отмице Охела, још један њихов члан настрадао, односно убијен, и то Мор Коен, иначе унук музиколога Душка Михалека.