Прва лига Србије: Победа Пролетера у дербију

У дербију 21. кола Прве лиге Србије екипа новосадског Пролетера савладала је Динамо из Врања са 3:0 (2:0).
Proleter Dinamo Vranje/D. Ivanic

Фудбалери Пролетера у свим елементима игре надвисили су лидера и "испрашили" га са три гола у мрежи. Одиграли су момци Ненада Ванића најбољу утакмицу ове сезоне, а резултат по приказаном могло је бити и убедљивији.

Већ у 8. минуту након акције Шћепановића и центаршута Раденовића, Миросављев је ударцем гловом погодио сами угао. Три минута касније поново је у акцији био Шћепановић и Раденовић је усполио Човића, шутирао је нападач Пролетера а гол Динама Ђурић је успео да спаси мрежу.

Повећали су домаћи вођство након акције из уџбеника и центаршута Кочевића са леве стране на другој стативи био је Немања Човић и мрежа немоћног голмана Динама се затресла. И поред неколико прилика то је био резултат првог дела. у наставку је све функционисао по замислима тренера Ненад Ванића, ређали се акције а у 66. минуту након продора Човића и Раденовића Човић је гађао горњи угао, а Ђурић избио лопту у корнер. Нису се домаћи заодовољили вођством, већ су до краја меча квалитетном игром још једном успели да повећају резултат.

За то се након дубинске лопте Голмана Милоша Весића потрудио Страхиња Крстевски и погодио ближи угао гола гостију. На крају су домаћи играчи испраћени бурним аплаузом, јер је сада разлика за водећим Динамом само бод. Тек у финишу утакмице Динамо је два пута послао лопту испред гола, али је голман Весић био на висини задатка.

Велика радост била је у табору Пролетера након блиставог издања. Голман Милош Весић већи део меча био је неми посматрач на терену, дириговао је одбраном и уједно није дозволио да га гости озбиљније угрозе.

"Доказали смо у овом мечу ко је најбоља екипа прволигашког каравана. Од првог минута видело се да смо потпуно спремни да нападнемо госте из свих оружја, а даљи ток утакмице и наша победа је сигурно одлучила раним головима. Мада су ме гости игром разочарали", истакао је голман Весић.

Била је велика туга у табору лидера из Врања. Никола Вукајловић некада је носио дрес Пролетера а овога пута је био на супротној страни.

"Свака част играчима Пролетера. Ми на овој утакмици нисмо личили на себе, а надам се да у даљем току заједно са Пролетером домогнемо суперлигашког каравана", вели Вукајловић.

Новосађани су и даље на другом месту са 43 бода али сада само бод мање од првопалсираних Врањанаца који имају 44.

Трећепласирани Металац остао је на 39 бодова јер је поражен од Темнића 1924 са 1:0.

М. Поповић

Пролетер - Динамо 3:0 (2:0)

НОВИ САД: Стадион Слана бара, гледалаца 100, судија: Широки (Смедерево), стрелци: Миросављев у 8. Човић у 33. Крстевски у 86. минуту. Жути картони: Човић (Пролетер), Оњимиси, Пашић, Антић, Вукајловић (Динамо).

ПРОЛЕТЕР: Весић 7, Плавшић 8, Кочовић 8, Андрејевић 8, Николић 8, Раденовић 8, Шћепановић 8 (Лукић 8), Човић 8 (Пераловић 7), Новаковић 8, Чоловић 8.

ДИНАМО: Ђурић 7, Оњимиси 6, Сурака 6, Гашић 6, Недељковић 6 (Карапанчић 6), Антић 7, Стевановић 6, Ранђеловић 6, Миловановић 6 (Милановић 6), Вукајловић 6 (Христић), Зуцовић 6.

Инђија - Јагодина 3:1 (2:0)

ИНЂИЈА: Стадион код железничке станице, гледалаца 400. Судија: Данило Јеринић (Београд). Стрелци: Милисављевић у 10, Стоиљковић у 45 и Никодијевић у 87. за Инђију а Милић у 49. минуту за Јагодину.

ИНЂИЈА: Прековић 6, Мојсиловић 7 (од 88. минута Гајић), Милисављевић 7 (од 79. минута Враштановић), Никодијевић 7, Вујасин 7, Рогач 7, Ковачечвић 7, Бјеличић 7, Плавшић 7, Анђелковић 7, Стоиљковић 7 (од 62. минута Иванчечвић).

ЈАГОДИНА: Стојановић 6, Јованчић 6, Јовановић 6 (од 56. минута Стоицев 6), Ивљанин (од 15. минута Јанушевић 6), Ађуру 7, Радосављевић 6, Ристић 6, Милић 7, Влајковић 6, Миладиновић 7, Стефановић 6 (од 69. минута Ивановић).

Фудбалери Инђије су очекивано укњижили сва три бода али су игром у наставку утакмице поприлично разочарали малобројне навијаче. Имали су шолидних 2:0 након првих 45. минута и играли доста допадљиво, а онда су дозволили да гости постигну почасни гол и крену у офанзиву неби ли изненадили фаворита. Играчима у зелено-белој опреми је попустила концентрација па су тек у финиђу голом Никодијевића оисгурали победу.

Водећи гол за домаћине постигнут је у 10. минуту. Мојсиловић је центрирао са десене стране, а Милисављевић је лопту сместио у мрежу. Предност инђијског прволигаша повећана је у 45. минуту. Никодијевић је асистирао Стоиљковићу који је ушао у казнени пкростор и матирао немоћног Стојановића.

Јагиодинци у том периоду играли подређену улогу па је било питање са колико голова ће бити испраћени јужном пругом. Међутим, када је у 49. Милић из слободног ударца са неких двадесет пет метара смањио резултат и гослти су се растрчали и покушавали да макар стигну до подлеле плена. Коначан резултат поставио је водећи стрелац прволигашког каравана Никодијевић који је искоса са леве стране сместио лопту у супртни угао и ипак разгалио срца својих симпатизера.

Д. Вићентић

Бежанија - ТСЦ 2:1 (0:1)

НОВИ БЕОГРАД: Стадион Бежаније, гледалаца: 300. Судија: Петар Пипер (Чачак). Стрелци: Радовановић у 58. (из пенала) и Гојков у 69. за Бежанију, а Бранковић у 43. минуту за ТСЦ. Жути картони: Башановић (Бежанија), Ерак, Милићевић (ТСЦ)

БЕЖАНИЈА: Крунић 7, Стојановић 7, Радовановић 7, Филиповић 7, Милошевић 6, Јеремић 6 (од 90. Перовић -), Ђорђевић 7, Гојков 7 (од 80. Буснић -), Башановић 7, Смиљанић 7 (од 77. Гузина -), Десанчић 6.

ТСЦ: Јоргић 6, Скопљак 7, Бранковић 7 (од 58. Бабић -), Томановић 7, Милићевић 6, Давидов 7, Галић 6, Поњевић 6, Шинковић 6, Мијић 6, Ерак 6 (од 72. Дамњановић -).

Бежанија је агресивном игром у другом полувремену анулирала вођство гостију и заслужено стигла до првог пролећног тријумфа на свом терену. Лавови су имали теренску иницијативу од старта меча, али су тек у 18. минуту запретили. Гојков је са 18 метара шутирао право у голмана Јоргића. Два минута касније Башановић је одлично извео корнер, упутио је директан ударац у гол, Јоргић је крајњим напором сачувао мрежу. Прву озбиљнију акцију гости су извели у 41. минуту, у њеној завршници Мијић је шутирао а Крунић сигурно интервенисао. Два минута касније гости су стигли до неочекиваног вођства. После створене гужве у шеснаестерцу домаћих и избијене лопте до ивице шеснаестерца, запажени дефанзивац гостију Бранковић је прецизним шутем погодио мрежу.

У наставку меча домаћини су кренули силовито и у 58. минуту су стигли до изједначења. Један играч гостију је играо руком у свом шеснаестерцу, Радовановић је био сигуран извођач најстроже казне – 1:1.

Нешто касније кикс одбране домаћих могао је да казни Галић из повољне прилике био је непрецизан. Радовановић је у 69. минуту идеално проиграо Гојкова који је муњевито ушао у шеснаестерац и спретно погодио мрежу.

С. Ж.

СлободаЧСК 5:1 (3:0)

УЖИЦЕ: Градски стадион у Ужицу. Гледалаца: 300. Судија: Бојан Николић (Крагујевац), Стрелци: Глишовић у 19, Живановић ( из једанаестерца) у 25, Стошковић у 30. и Маркићевић у 47. и 86. за Слободу, Живковић у 88. минуту за ЧСК.

СЛОБОДА: Чубраковић 8, Андрић 7, Вучковић 7, Мирић 7,5, Таминџић 7, Глишовић 7,5, Цветић 7, Живановић 7 (Бабић 6), Плећић 6,5 (46. Маркићевић 8), Ђорђевић 7, Стошковић 7,5 (72. Карадаревић -).

ЧСК: Елесин 5, Степанов 5, Валиђо 5, Пантић 5 (46. Јовић 5), Драшковић 5, Деветак 5, Зличић 5 (71. Мушикић -), Шљиванчанин 5, Трифковић 6, Живковић 6, Синђић 5 (46. Никић 5).

Ужичани су искористили прилику да у утакмици са ослабљеним ЧСК-ом скину велики терет с леђа. Доминирали су, стварали шансе и “петардом“ ућуткали критике због претходне четири утакмице без поготка.

Почасни погодак за ЧСК пао је у финишу, после соло продора Живковић. Гости су, међутим, могли да утакмицу учине занимљивијом, али ни два пенала им нису била довољна да савладају Чубраковића. У 54. минуту судија Николић означио је голмана Слободе као виновника прекршаја на Трифковићу, али је Чубраковић „прочитао“ Јовића и укротио лопту. Слично се десило у 75. минуту, када је напуцана лопта завршила на Таминџићевој надлактици, а Драшковићев шута са 11 метара Чубраковић зауставио.