СК у Чангвону: Зорана Аруновић шеста спортским пиштољем

ЧАНГВОН: Најбољи женски стрелац Србије у 2017. Зорана Аруновић је на добар начин отворила учешће на Светском купу у Чангвону. Тако је наставила и другог дана такмичења.
ZoranaArunovicSP

Аруновићева се данас МК спортским пиштољем пласирала у финале, у коме је заузела шесто место.

У недељу, после прве фазе квалификација малокалибарским пиштољем (прецизна паљба) Зорана је била пета. Висок пласман сачувала је и после брзе паљбе, па је као осма ушла у финале. Бобана Момчиловић Величковић је заузела 52. место у конкуренцији 75 такмичарки.

Данас су се надметали и Андреа Арсовић и Милутин Стефановић, у миксевима ваздушном пушком. Стартовала су 63 пара, а наш тандем је завршио на 16. позицији.

Аруновићева је у квалификацијама „убила“ 582 круга (292 прецизна + 290 брза паљба), колико је забележила и деветопласирана Бугарка Мирослава Минчева, али наша репрезентативка је прошла даље, јер је погодила 22 „хита“ (унутрашња центра – 10,2 кругова и боље), а Бугарка осам мање.

У финалу се гађа брзом паљбом. Сваки „хит“ доноси поен. Аруновићева није сјајно стартовала. У серији од првих пет метака погодила је само један унутрашњи центар и нашла се на последњој позицији. Наредна серија је била тотално другачија. Српска такмичарка  је забележила само један промашај и ушла је у борбу за виши пласман. Престигла је искусне Монику Карш (Немачка) и Селин Гобервил (Француска), али није успела да ухвати корак са ривалкама које су конкурисале за медаље, па је после шесте серије испала као шестопласирана са 15 „хитова“.

„Зорани је ово био први наступ у дисциплини спортски пиштољ, још од финала Светског купа у Њу Делхију, на коме је освојила бронзану медаљу“, подсећа старија сестра Аруновић, Јелена, селектор репрезентације за пиштољ и наставља:

„Након Европског првенства ваздушним оружјем у Ђеру и паузе, почели смо да радимо спорт пиштољем. Доласку у Кореју претходиле су припреме у Минхену, као и тренинзи на Царевој ћуприји. Зорана је остварила сасвим добре резултате, с обзиром на фазу тренинга у којој се тренутно налазимо. Прва и четврта финална серија су биле мало лошије, и то ју је коштало бољег пласмана.“

У узбудљивој борби за прво место, злато је освојила репрезентативка Аустралије Елена Галиабович, родом из Белорусије, која је тек после две серије распуцавања надмашила Кинескињу Јумеи Ли.  Галибаовичева (28 година), шампионка Океаније, је први пут дошла до финала неког интерконтиненталног такмичења и  то захваљући одличној брзој паљби, јер после прецизне је била тек на 35. позицији. У основном делу заузела је седмо место са 583 круга.

Европски вицешампиони у миксу Андреа Арсовић и Милутин Стефановић су заузели 16. позицију са 832, 0 круга (Арсовићева 418,0, Стефановић 414,0). Од финала, у које иде пет најбољих, су их делила 4,3 круга.

Највреднији резултат у основном делу остварио је руски пар, у коме су гађали Владимир Маслењиков, победник појединачног такмичења пушком у Чангвону, и Дарија Вдовина, погодивши светски рекорд 838,7. Досадашњи рекорд је, од овогодишњег ЕП у Ђеру, држала Украјина (838,5). Вдовина и Маслењиков, европски прваци, су у финалу заузели друго место иза тандема Кина 2, у коме су се такмичили Роужу Жу и Хаоран Јанг. Жу се окитила другим златом у Чангвону, јер у недељу је победила у појединачној конкуренцији. Микс Кина 2 је у финале ушао „на мала врата“, као петопласирани са само 0,1 кругом више од Кинеског Тајпеха, који је заузео шесто место.

У уторак ће Србију представљати Дамир Микец и Димитрије Гргић у такмичењу ваздушним пиштољем.

Светски куп у Чангвону, други такмичарски дан

МК спортски пиштољ, жене, финале: 1.Елена Галиабович (Аустралија) 34 поена (унутрашња центра) + 2 + 3 у распуцавању, 2. Јумеи Лин (Кина) 34 + 2 + 3, 3. Јуши Јао (Кина) 30, 4. Рахи Сарнобат (Индија), 26, 5. Софија Чонка (Мађарска) 20, 6. Зорана Аруновић (Србија) 15.... Квалификације: 1. Сарнобат 588 кругова (291 прецизна + 297 брза паљба), 2. Селин Гобервил (Француска) 586 (293 + 293), 3. Чонка  286 (291 + 295)... 8. Зорана Аруновић 582 (292 + 290)... 52. Бобана Момчиловић Величковић 564 (288 + 276)... Укупно 75 такмичарки. За финале 582.

Микс ваздушна пушка, финале: 1. Кина 2 (Руожу Жао/Хаоран Јанг) 499,3, 2. Русија 2 (Дарија Вдовина/ Владимир Маслењиков) 498,8, 3. Јужна Кореја 2 (Сојо Сонг/Јихјеон Кеум) 435,4... Квалификације: 1. Русија 2 838,7 (светски рекорд квалификација)... 2. Јужна Кореја 2 838,3, 3. Италија 1 (Петра Цубласинг/Рикардо Армираљо) 837,5... 16. Србија (Андреа Арсовић/Милутин Стефановић) 832,0... Укупно 63 пара. За финале (пето место) 836,3...