ДРАКОНСКА КАЗНА, ФРАНЦУСКИ ТЕНИСЕР СУСПЕНДОВАН НА 20 ГОДИНА! Ево за шта га оптужују
Француски тенисер Квентин Фолиот (26) суспендован је на 20 година од стране Међународне агенције за интегритет тениса (ИТИА) након што је проглашен кривим за 27 прекршаја Програма за борбу против корупције у тенису.
Бивши 488. играч света оптужен је за умешаност у криминалну организацију за намештање мечева.
Према писању "Газете Дело Спорт", Фолиот је кажњен са 70.000 долара и обавезан да врати незаконито стечену добит од преко 44.000 долара, а суспендован је до 2044. године од стране ИТИА. Сматра се централном фигуром мреже играча који су се бавили намештањем мечева.
Оптужбе против Фолиота су: манипулисање резултатима, примање новца да не игра пуним капацитетом у сврху клађења и нуђење новца другим играчима за намештање мечева. Француском тенисеру је такође замерено што није сарађивао са ИТИА и што је уништавао доказе. Оптужбе су потврђене за 10 од 11 анализираних мечева.
Дакле, Фолиот је суспендован на период од 20 година током којих неће имати право да игра, тренира или учествује на било ком тениском догађају који је одобрен или санкционисан од стране ИТИА или било које националне асоцијације.
Према његовом X налогу, 26-годишњи играч изгледа да је један од највећих критичара ИТИА у тениском свету. Већина објава које је Фолиот делио критикује акције Међународне агенције за интегритет тениса, а једна од најчешће обрађиваних тема је управљање случајем допинга Јаника Синера.
- Ох, да, сигурно се "држите највиших стандарда" уништавајући животе играча - написао је Фолиот, иронично, 18. марта 2025. године.
Фолиот је у другој објави тврдио да су му истражитељи ИТИА незаконито одузели телефон на турниру, преузели апликацију за поруке коју је он обрисао и оптужили га да је наместио меч на дан када није играо.
У одлуци ИТИА о санкционисању, Фолиот је описан као "пион веће криминалне организације, која регрутује друге играче и покушава да још више укорени корупцију у професионалним круговима".