(ФОТО) НЕБОМ СРБИЈЕ ЛЕТЕ ЈЕЛЕНА, ПРИНЦ, МИШЕЛ И АТИЛА Четири млада орла крсташа добила имена и сателитске одашиљаче
Орнитолози ће пратити сваки њихов лет, а овогодишња сезона најуспешнија је у последњих девет година
Четири младунца орла крсташа, једне од најређих и најугроженијих птица у Србији, добила су ових дана своја имена: Јелена, Принц, Мишел и Атила - као и металне и пластичне прстенове и сателитске одашиљаче који ће орнитолозима омогућити да годинама прате њихово кретање и судбину.
Друштво за заштиту и проучавање птица Србије (ДЗППС) обележило је током овогодишње гнездеће сезоне три мужјака и једну женку орла крсташа (*Aquila heliaca*), критично угрожене и строго заштићене врсте. Захваљујући сателитским предајницима, стручњаци ће моћи да прате њихове миграције, откривају нова гнездилишта и брже реагују уколико птице доспеју у опасност.
Од гнезда до првог лета
Пошто орлови крсташи гнезда праве на високим стаблима, младунце из гнезда пажљиво преузимају професионални пењачи. На земљи их потом прегледају орнитолози, мере им телесну масу, утврђују пол и старост, постављају прстенове и лагане сателитске одашиљаче, након чега их враћају у гнездо, одакле ће у наредне две недеље кренути у свој први лет.
Имена са посебним значењем
Овогодишњи младунци обележени су 1. јула у сарадњи са Центром за маркирање животиња Природњачког музеја у Београду.
Мужјаци Мишел и Атила налазе се на подручју општине Сечањ, док су у Житишту обележени мужјак Принц и женка Јелена.
Свако име носи посебну причу. Мишел је добио име по др Мишелу Савану из Либана, који је спасао прошлогодишњег младунца Феликса од кријумчара на Блиском истоку. Атила је назван у част др Атиле Агоштона, ветеринара, орнитолога и дугогодишњег члана ДЗППС-а. Име Јелена одабрао је вођа пењачког тима Влада Рашковић, док је Принц име добио по компанији Prince Aviation, која је подржала овогодишње активности на обележавању крсташа.
Телеметрија већ спасавала орлове
У Друштву за заштиту и проучавање птица Србије истичу да се младунци на овај начин обележавају од 2021. године. Захваљујући телеметрији, до сада је праћен пут орла Феликса, који је одлетео чак до Сирије, откривени су случајеви страдања птица од удара струје на далеководима, али и нове територије на којима се крсташи успешно гнезде.
Рекордна година за орлове крсташе
Према подацима ДЗППС-а, 2026. година представља најуспешнију гнездећу сезону од 2017. године, када је у Србији постојао само један гнездећи пар ове врсте.
Ове године праћено је 29 територијалних парова, од којих је 27 започело гнежђење, успешно се гнездило 16 парова, а забележено је 25 младунаца који би до средине јула требало да полете. За поређење, прошле године евидентирано је 19 парова и 14 младунаца, што показује значајан раст популације орла крсташа у Србији.