clear sky
34°C
25.06.2025.
Нови Сад
eur
117.2116
usd
100.9227
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ПРОГРЕСИВНО МУ СЕ КОМПЛИКУЈЕ ЗДРАВЉЕ Чека се одлука да ли ће генерал Ратко Младић бити пуштен на лечење у Србију У ХАГУ ОСУЂЕН НА ДОЖИВОТНИ ЗАТВОР

25.06.2025. 16:23 16:26
Пише:
Извор:
Танјуг
d
Фото: Screenshot / Youtube / Radio Slobodna Evropa

Сви лекарски извештаји о здравственом стању некадашњег команданта Главног штаба Војске Републике Српске генерала Ратка Младића су прикупљени и чека се одлука о томе да ли ће му бити дозвољено да буде пуштен на лечење у Србију, рекао је данас генералов син Дарко Младић.

"Наш доктор нефролог био је у Хагу прошле недеље и прегледао генерала, али његов извештај још није за јавност. Добили смо и извештаје од затворских лекара, али ни они нису јавни", рекао је Дарко Младић, преноси Срна.

Он је навео да ће моћи да коментарише ове извештаје када у јавност буду изашле редиговане верзије.

"Одлука о лечењу у Србији није могла да буде донета пре ових извештаја", казао је Младић млађи.

Он је навео да је његова мајка недавно у Хагу посетила генерала Младића, који је у свакодневном контакту са породицом.

"Ускоро ћу поново ићи код њега са децом. Он се редовно чује са њима и виде се путем видео-позива, али то не може да замени лични контакт", рекао је Дарко.

Генерал Младић има неуролошке, кардиоваскуларне и уролошке проблеме који се прогресивно погоршавају и компликују.

Одбрана генерала Младића затражила је почетком јуна од Међународни механизам за кривичне судове у Хагу да одобри његово превремено условно пуштање на слободу по убрзаној основи, због његовог тешког здравственог стања.

У поднеску Драгана Иветића, главног правног саветника генерала Младића, који је упућен судији Грасијели Гати Сантани наводи се да је, упркос невољности медицинске службе притворске јединице у Хагу да пружи дефинитивну прогнозу о његовом здравственом стању, неспорно да се генерал приближава крају живота.

Генералу Младићу је прошле године у једној холандској болници уграђен пејсмејкер, али се његово здравствено стање и даље погоршава и од тада су му отказали бубрези.

"С обзиром на неизлечиву природу Младићеве болести и његову кратку животну прогнозу, наставак притвора не служи никаквој легитимној сврси и представља нечовечно поступање и кажњавање", наводи се у предлогу.

Његови адвокати наводе да би, осим што би притворски центар УН био поштеђен трошкова палијативне неге, превремено пуштање омогућило генералу Младићу да истражи све медицинске опције и проживи преостале месеце живота са својом породицом.

Генерал Младић током боравка у притвору претрпео је два мождана и срчани удар.

Ратко Младић осуђен је на доживотну робију пресудом Хашког трибунала, који га је прогласио кривим по оптужници за геноцид, злочине против човечности и кршење закона или обичаја ратовања.

 

Извор:
Танјуг
Пише:
Пошаљите коментар