Оскрнављено српско гробље код Травника: Из ватреног оружја испаљени рафали у православни крст
БЕОГРАД: Председник Савеза Срба из региона Миодраг Линта осудио је најоштрије пуцање на православни крст и гробље у насељу Засеље код Травника, наводећи да "шовинистичке снаге" настављају у континуитету да нападају културну баштину Срба у Федерацији БиХ с циљем да се затру трагови вишевековног српског постојања на том подручју.
Како се наводи у саопштењу Савеза Срба из региона, Линта је рекао да је други циљ ових "србомрзачких напада" да се малобројни Срби у Федерацији БиХ заплаше и под притиском иселе, а прогнани Срби да не долазе у места одакле су протерани.
Линта је позвао међународне организације у Сарајеву да захтевају од надлежних органа у Федерацији БиХ да јавно осуде поменути злочин из мржње, хитно пронађу наредбодавце и починиоце и казне их у складу са законом.
У супротном, политика некажњивости и умањивање или негирање ових напада биће јасан сигнал екстремним снагама да наставе још чешће и безобзирније да чине злочине из мржње и шире нетрпељивост према свему српском, упозорио је Линта.
Према подацима Одбора за заштиту права Срба у Федерацији БиХ, у травничком насељу Засеље испаљено је више десетина пројектила из ватреног оружја на православни крст и у правцу некадашњег православног гробља.
Крст је поставио један Србин православац који је протеран из Травника и сада живи у Аустралији, а циљ постављања био је да се обележи гробље и подручје где су некада живели Срби. Он је такође сопственим средствима оградио простор некадашњег православног гробља у Засељу.
Иначе, према подацима из пописа становништва спроведеног 2013. године, у насељу Засеље више не живи ниједан Србин.