БРАЗИЛ НАЈАВИО КОНТРАУДАР, ЛУЛА БЕЗ ПАРДОНА "Спреман сам да уведем реципрочне царине САД"
Бразилски председник Луиз Инасио Лула да Силва изјавио је да је спреман да уведе реципрочне царине САД и да би његова земља могла да предузме низ мера како би реаговала на увозне царине од 50 одсто које је у среду најавио амерички председник Доналд Трамп.
"Можемо да се обратимо Светској трговинској организацији, предложимо међународне истраге, захтевамо објашњења", навео је Лула, а пренео Ројтерс.
Међутим, према његовим речима, ипак је "главна ствар Закон о реципроцитету који је усвојио (бразилски) Конгрес".
"Ако он нама наплати 50 одсто и ми ћемо њему (Трампу) наплатити 50 одсто", објаснио је бразилски председник.
Лулин кабинет раније је саопштио да ће бразилска влада да формира радну групу која ће одлучити како ће реаговати на најаву председника САД Доналда Трампа да ће од 1. августа увести порез на увоз бразилске робе од 50 одсто, преноси Ројтерс.
Трамп је ову одлуку изнео у писму, објављеном на друштвеној мрежи Трутх Социал, упућеном председнику Бразила Луиз Инасију Лули да Силви, наводећи да ће нова царина бити уведена "независно од постојећих секторских тарифа“.
Амерички председник је у истој поруци изразио подршку бившем председнику Бразила Жаиру Болсонару истичући да је начин на који се Бразил опходи према њему "међународна срамота", додајући да би тај, такозвани, "лов на вештице, морао одмах да престане".
Трамп је у више наврата критиковао земље чланице групе БРИКС, у којој Бразил има значајну улогу, оптужујући их за економске политике које, према његовим речима, нарушавају равнотежу глобалне трговине на штету САД.