overcast clouds
18°C
15.06.2026.
Нови Сад
eur
117.3182
usd
100.6764
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

НЕСТАШИЦА У НАЈАВИ, ИЗВОЗ СТАО Ево које цене су због рата достигле максимум

26.04.2026. 12:27 12:35
Пише:
Извор:
Танјуг/Дневник
Фото: pixabay.com

Због рата и прекида извоза из Ирана, глобално тржиште пистаћа бележи нагли раст цена, који је достигао највиши ниво у последњих осам година.

Цене пистаћа, који су познати у Ирану, Турској и Сицилији као "зелено злато", због повећане потражње, и због немогућности извоза пистаћа из Ирана, недавно су достигле осмогодишњи максимум.

пистаћи
Фото: pixabay.com

У складиштима широм Ирана налазе се велике количине пистаћа чији је извоз из земље стао због рата, а скоро потпуни прекид интернета у тој земљи значи и да компанија "Борна Фудс", која снабдева неке од водећих британских трговаца, не може чак ни да контактира добављаче, изјавио је директор те компаније Бехнам Хејдарипур.

"Флуктуације цена су екстремне и веома је тешко предвидети тржиште", рекао је Хејдарипур, преноси Блумберг.

Иран је други највећи произвођач пистаћа на свету, а сукоб на Блиском истоку онемогућио је њихов извоз у тренутку када је потражња за пистаћима порасла, због трендова попут популарне Дубаи чоколаде, чији су основни састојак пистаћи.

Извор:
Танјуг/Дневник
Пише:
Пошаљите коментар