broken clouds
35°C
17.08.2026.
Нови Сад
eur
117.3182
usd
100.6764
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

”СПРЕМАМО СЕ ЗА РАТ, АЛИ СЕ НАДАМО ДА ДО ЊЕГА НЕЋЕ ДОЋИ” Пољска стрепи од руске ПРОВОКАЦИЈЕ

17.08.2026. 13:32 13:38
Пише:
Извор:
Б92/Дневник
poljska
Фото: pixabay.com

Заменик министра националне одбране Пољске Цезари Томчик изјавио је да се Варшава припрема за могући оружани сукоб са Русијом, иако се нада да до њега никада неће доћи, упозоривши да би Кремљ у наредним месецима могао да изведе велику провокацију.

"Спремамо се за рат, надајући се да никада неће доћи", рекао је он.

Томчик је коментарисао изјаву Алексуса Гринкевича, врховног команданта савезничких снага НАТО-а у Европи, који је рекао да Русија може да обнови свој војни потенцијал до 2027. године и да буде спремна за сукоб са Европом.

"Више не делимо сценарије на реалне и нереалне, само на вероватне и невероватне. Данас више не бих ни постављао рок. Чак би се и нека велика провокација Kремља могла сасвим вероватно догодити у року од неколико месеци."

Томчик је објаснио да много тога зависи од тога како ће се рат у Украјини одвијати.

"Ако се овај рат заврши, то је очигледно веома добро, али онда је сасвим вероватно да ће Русија почети да обнавља свој потенцијал за следећи оружани сукоб."

Томчик је рекао да Русија тренутно није спремна за сукоб са НАТО-ом и да би изгубила такав рат.

"Тим пре што видимо да је Украјина кочила Русију – а камоли пуни потенцијал Алијансе. Морамо бити свесни сопствене снаге. Да је искористимо, да успоставимо ред, да подржимо Украјину и да држимо Русију што даље од нас."

Лидери земаља источног крила НАТО-а недавно су издали јавна упозорења, позивајући се на обавештајне податке који указују да Русија припрема провокације на њиховој територији.

Пољски министар спољних послова Радослав Сикорски раније је сугерисао да би Русија могла да организује операцију под лажном заставом користећи дронове украјинске производње.

Медијски извештаји су раније указивали да су САД пренеле упозорење Варшави да Москва разматра оружану провокацију против Пољске како би "тестирала одлучност НАТО-а".

Б92

Извор:
Б92/Дневник
Пише:
Пошаљите коментар