СУД ОДЛУЧИО, МОРАЈУ У ВОЈСКУ Израел шаље позиве ултраортодоксним Јеврејима
ТЕЛ АВИВ: Израелска војска саопштила је да ће током овог месеца послати 54.000 позива на служење војног рока ултраортодоксним ученицима Јешива, јеврејских школа за изучавање Талмуда, након што је Врховни суд укинуо дугогодишњи изузетак за ову заједницу.
Одлука суда поништила је политику која је важила деценијама, када је ултраортодоксна заједница чинила знатно мањи део становништва него данас, када представља око 13 одсто, пише данас Ројтерс.
Војна служба је обавезна за већину израелских Јевреја од 18. године живота и траје између 24 и 32 месеца, уз додатну резервну службу у наредним годинама.
Међутим, чланови израелске арапске мањине, која чини око 21 одсто становништва, углавном су изузети од обавезе, иако се мали број њих добровољно прикључује војсци.
Израелска војска се суочава са притисцима због вишеструких војних ангажмана на неколико фронтова, укључујући сукобе са Хамасом у Гази, Хезболахом у Либану, Хутима у Јемену и Ираном, те је, како објашњава Ројтерс, притисак на повећање броја регрута, посебно међу ултраортодоксним становништвом, постао је снажнији.
Ултраортодоксне верске вође, који су део Нетањахуове коалиције, изразиле су забринутост због укључивање ученика Јешиве у војне јединице које укључују секуларне припаднике, па чак и жене, јер сматрају да то може угрозити њихов верски и културни идентитет.
У саопштењу војске истакнуто је да ће приликом служења војног рока ултраортодоксни регрути имати услове који поштују њихов верски начин живота, као и да ће бити развијени посебни програми подршке како би им олакшали интеграцију у оружане снаге.