Трамп: Ормуски мореуз потпуно отворен, саобраћај бродова нормализован
Председник Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је данас у Белој кући да је Ормуски мореуз "потпуно отворен" и да се поморски саобраћај кроз тај стратешки пловни пут одвија нормално, наводећи да је ситуација под контролом и да САД "добро управљају" безбедношћу у том подручју.
Tрамп је, обраћајући се током потписивања извршне уредбе о квантном рачунарству у Овалном кабинету, рекао да је мореуз поново отворен у петак, као и да је у суботу кроз њега прошло 26 бродова.
Он је, јавља Скај Њуз, навео да је број пловила јуче пао на пет, уз напомену да је могуће да су неки бродови искључили транспондере, па нису били евидентирани.
Истовремено, на питање новинара да ли би се вратио у рат ако Иран не буде испунио оквирни споразум о окончању рата, Трамп је рекао да ће "урадити оно што мора".
"Не, на начин на који ја то радим, то неће изазвати пад", рекао је Трамп одговарајући на питање да ли би такви поступци могли да изазову економски пад.
Такође је поновио познате тврдње да су ирански војни капацитети и руководство уништени ратом.
"Њихова морнарица је нестала, њихово ваздухопловство је нестало, сви њихови лидери су мртви, цела њихова земља је у хаосу, њихова економија је затворена", рекао је Трамп.