scattered clouds
22°C
08.06.2026.
Нови Сад
eur
117.3182
usd
100.6764
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

„ТРИ ЋУПА“ ПОНОВО КРАСЕ ЦЕНТАР СУБОТИЦЕ Обновљене чесме испред Градске куће и на Тргу Зорана Ђинђића враћене у функцију

02.03.2026. 13:46 13:48
Пише:
Извор:
Дневник/ С. Иршевић
2
Фото: subotica.com

Суботичани као и туристи поново могу да уживају у једном од симбола града. Позната чесма „Три ћупа“, враћена је у парк испред Градске куће.

Пошто је била у веома лошем стању урађена је рестаурација. Постављена је заједно са бронзаном чесмом на Тргу Зорана Ђинђића. И ова чесма је потпуно је обновљена и поново пуштена у функцију.

Радове је граду поклонила Ливница „Антал“, иста радионица у којој су чесме израђене пре око четрдесет година. Сада су поново мајстори који су некада дизајнирали и израдили чесму сада су водили рачуна о очувању изворног изгледа и детаља , како би поново постале део део визуелног идентитета Суботице.

Бронзану чесму  у центру града, на Тргу Зорана Ђинђића израдио је  вајара Сава Халугин 1986. године и сада је поново сјајна и декорисана рељефним геометријским мотивима.

„Три ћупа“ су годинама представљали посебан украс парка и визуално се уклапали у сецесијски стил Суботице.Поред тога, чесма толом летњих месеци  пружа освежење грађанима и туристима.

Да подсетимо, крајем проше године Ливница „Антал“ обновила је и чесму на Тргу Јакаба и Комора, у сарадњи са суграђанком Наталијом Бока.

Извор:
Дневник/ С. Иршевић
Пише:
Пошаљите коментар