Због честих осцилација у притиску учестали и кварови у Зрењанину

ЗРЕЊАНИН: Честе осцилације притиска воде, услед неколико прекида водоснабдевања у времену док се снабдевање града Зрењанина водом обављало преко фабрике воде, условиле су већи број хаварија на водоводној мрежи.
sanacija-kvara-magistralni-vodovod-
Фото: Град Зрењанин

Тај број достизао је и до десетак хаварија дневно, саопштило је ЈКП „Водовод и канализација” из Зрењанина. У овом предузећу кажу да се, након преузимања водоснабдевања од стране „Водовода”, притисак у мрежи стабилизовао. То је, како наводе, аутоматски утицало и на драстично смањење броја хаварија на водоводној мрежи.

– Иако су хаварије у времену снабдевања града преко постројења ургентно решаване, након преузимања водоснабдевања и његове стабилизације остало је да се санира више од двадесет хаварија на водоводној мрежи – истиче руководилац Службе информисања и пословних комуникација у ЈКП „Водовод и канализација” Синиша Гајин.

Ово зрењанинско предузеће, иначе, одржава више од 1.200 километара водоводне мреже у граду и селима. Изградња водоводне мреже започета је 60-их година прошлог века и њена просечна старост је изнад 30 година, па су самим тим и хаварије на водоводној мрежи очекиване. Службе одржавања их у највећем проценту санирају у року од неколико часова од момента настајања. До краћих прекида водоснабдевања у реону места квара долази само уколико је то неопходно због потребе извођења радова на његовој санацији.

– Све откривене или од стране корисника пријављене хаварије на мрежи су евидентиране. Целокупно људство и механизација стручних служби предузећа су ангажовани на њиховом санирању. Радови се приводе крају, па из тог разлога молимо грађане за још мало стрпљења. Као приоритети приликом отклањања хаварија узимају се њихов утицај на сам процес водоснабдевања, угроженост објеката и безбедност људи од последица цурења воде. Узима се у обзир и потреба ангажовања специјализоване механизације за њихово отклањање, расположивост и набавка неопходних материјала за санацију и друго – објашњава Гајин.

Поступак враћања места хаварије у првобитно стање спроводи се постепено, како се водоводне цеви не би нагло оптеретиле. У супротном, дошло би до нових кварова. Од брзине слагања тла зависи када ће доћи до завршног закопавања места квара, а потом и до његовог асфалтирања или враћања претходно уклоњеног уличног мобилијара.

– Битно је нагласити да тако увећан број хаварија ни у једном моменту није утицао на количину и притисак воде у мрежи. У прилог томе говори чињеница да је од момента преузимања водоснабдевања града од стране ЈКП „Водовод и канализација“ оно стабилно. Сви становници града имају воде у довољним количинама. Вода је стабилног притиска и у вишеспратницама које немају уграђене уређаје за повећање притиска воде – наглашава Гајин.

Ж. Балабан

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести