clear sky
21°C
07.07.2025.
Нови Сад
eur
117.1717
usd
99.5765
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

БАУК КРИЗЕ КРУЖИ СВЕТОМ! Чувена хемијска компанија затвара погоне у Немачкој, стотине радника остају без посла!

07.07.2025. 18:25 18:31
Пише:
Извор:
biznis.telegraf.rs
н
Фото: Pixabay.com/ ilustracija

Америчка хемијска компанија Доу (Dow) планира да затвори неке од својих погона у Бухлену у Саској и Шкопауу у Саској-Анхалту крајем 2027. године.

Компанија је саопштила да је разлог томе структурални изазови на европском тржишту, укључујући високе трошкове енергије и рада, као и недостатак потражње у кључним индустријама. Доу је о овој одлуци обавестио раднике на погођеним локацијама, преносе немачки медији.

Према подацима компаније, укупно је погођено око 550 сталних радника у Бухлену и Шкопауу. Доу у Немачкој управља са 13 локација и запошљава око 3.400 радника.

Остали погони наставиће са радом

Конкретно, то се односи на погоне за клор-лужину и винил у Шкопауу (Салекраис) и парни крекирни погон у Бухлену, који производи основне хемикалије из нафте. Ови погони су на почетку хемијског ланца вредности и сматрају се посебно скупим и енергетски интензивним.

Према тврдњама Доа, затварање ових погона послужиће за прилагођавање капацитета, смањење трговинских ризика и побољшање конкурентности.

Неће доћи до потпуног затварања

Доу управља и другим погонима у Шкопауу, Леуни и Бухлену – између осталог, за производњу пластике и материјала за грађевинску индустрију. Како се наводи, ови погони нису погођени овом одлуком, преноси Феникс.

- Наша индустрија у Европи и даље се суочава са тешком тржишном динамиком и константно изазовним окружењем трошкова и потражње - изјавио је председник управе и извршни директор Доа.

 

Извор:
biznis.telegraf.rs
Пише:
Пошаљите коментар