Гојковић: Још није време за отварање школа и вртића

БЕОГРАД: „Још није време за отварање школа и вртића и деца ће морати још да остану код куће”, изјавио је данас покрајински секретар Зоран Гојковић.
zoran gojkovic, Pokrajinska vlada
Фото: Покрајинска влада

Он је, на питање новинара да ли ће почети да раде и школе и вртићи због ублажавања мера и чињенице да ће људи почети да раде, па ће деца више бити у контакту са бакама и декама, рекао да је још прерано за такву одлуку.

"Највише смо забринути, поред старих, и за наше најмлађе и о њима посебно водимо рачуна. Кризни штаб редовно анализира у епидемиолошку слику и од ње ће зависити даљи поступци и даље ублажавање мера", рекао је Гојковић.

Каже да ће јавност бити обавештена на време ако и по питању школа и вртића буде донета нека одлука.

 

Више отпуста, него пријема, генерално

Гојковић је истакао данас да постоји константан пад броја оболелих и да већ пет данас имамо већи број отпуста из болница, него пријема нових оболелих, због чега је одлучено да се релаксирају мере.

Он је такође најавио током јуна и јула тестирање на антитела.

Гојковић је, одговарајући на питање на основу којих параметара је препоручено да се мере ублажавају, као и када би могло доћи до националног тестирања, нагласио да се мере доносе искључиво на основу епидемиолошких критеријума.

„Имамо константни пад броја оболелих, као што смо и очекивали у протекла три дана. То је једна од разлога за ублажавање мера. Надаље оно што је битно је да имамо у овом тренутку већи број отпуста из болница него пријема, и то је евидентно већ пет дана. То је једна од разлога што желимо да релаксирамо мере“, објаснио је он.

Гојковић је казао да то, међутим, ништа не значи ако се бројеви буду поново повећавали, јер ће власти тада бити приморане да врате мере на оно што смо имали до данас.

Што се националног тестирања тиче каже да се кренуло са брзим тестирањем, и да ће у наредном временском периоду бити урађен значајно већи број тестирања, како би се стекла реалнија слика и процена какво је тренутно стање у популацији.

“Национално тестирање не може да се ради у самом почетку епидемије, мора да протекне један временски период да би испитали стање. Врхунац тестирања биће током јуна и јула месеца, када је потребно преко надлежних завода за јавно здравље да се спроведе тестирање на антитела, како би утврдили број болесника који су асимптоматски прележали ковид”, рекао је Гојковић.

Кренуло се са брзим тестовима, они откривају антитела

Покрајински секретар за здравство изјавио је да су брзи тестови почели да се користе, али и додао да ће они највећим делом бити рађени тек у наредном периоду, у процени епидемиолошке ситуације и прокужености становништва.

Гојковић је појаснио да брзи тестови имају знатно већу специфичност и сензитивност од ПЦР тестова, али се њима анализира присуство антитела у крви.

“Кренуло се са тестирањем брзим тестовима и то се ради из пуне, венске крви, а утврђује се да ли у њој постоје или не антитела на вирус корона”, рекао је Гојковић.

Ако постоје антитела, лекари онда знају да је особа или инфицирана или прележала Ковид 19 инфекцију, пошто се антитела појављајују пет до седам дана од оболевања.

“То нам је само дијагностички показатељ и ти брзи тестови ће највећим делом бити рађени у процени епидемиолошке ситуације и заражености становништва” рекао је Гојковић.

За сада нема повратка студената у домове

„За сада нема враћања студената на факултете, па ни у студентске домове, рекао је Гојковић.

Повратак студената у домове и центре зависи од даљег развоја ситуације са корона вирусом и евентуалног наставка наставе на факултетима, прецизирао је.

Гојковић је на редовној конференцији рекао да је део капацитета тих установа припремљен за смештај заражених корона вирсуом у случају да се попуне капацитети здравствених установа и да је у овом тренутку ‘‘мањи број укључен у подршку здравственом систему’‘.

‘‘За сада нема враћања студената на факултете, а у зависности од наставе на факултетима и развоја даље ситуације студенти ће моћи да се врате у студентске домове’‘, рекао је Гојковић.

Оболели нису у болницама из нечијег хира или непажње

Гојковић је додао данас да ПСР тестови којима се врши тестирање на нови корона вирус нису у потпуности тачни нигде у свету, али и истакао да не постоји никаква могућност да је неко у болници због нечијег хира или непажње, а не због резултата теста.

Он је тако одговорио на констатацију медија да је појединим пацијентима у привременој болници на Београдском сајму трећи тест показао да су негативни на Ковид 19, а четврти, 48 сати касније, да су позитивни и питање да ли су такви резултати уопште могући или је реч о “непоузданим тестовима или људским грешкама”.

Гојковић је на конференцији у Палати Србија рекао да се сви пацијенти који су у болницама или привременим болницама ту се налазе зато што постоје медицинске индикације и зато што је боравак у здравственим установама неопходан.

“Могуће је да трећи, четврти, па чак и пети тест на нови корона вирус буде или негативан или позитиван и због тога је веома важно да се строго придржавамо упутства лекара јер ПСР тест којим се дијагностификује Ковид 19 није сто одсто тачан нигде у свету”, рекао је Гојковић.

То је, каже, софистицирана метода и лако је могуће да дође до грешке или у тесту, или у начину узорковања или у анализи.

“То је опсте позната ствар и због тога се врши више тестирања”, рекао је Гојковић.

Навео је да је осим ПСР теста најважнија клиничка слика пацијента, односно какво је његово стање.

“Раде се и додатне претраге, ЦТ анализе, рендген анализе, додатни лабораторијски параметри и на основу свега тога се врши процена здравстеног стања пацијента”, појаснио је Гојковић.

Истакао је да не постоји никаква медицинска могућност да неко ко не треба да буде у болници, буде тамо због нечијег хира, непажње...

“Свима нам је у интересу да се оболели што пре врате својим кућама и породицама”, додао је Гојковић.

EUR/RSD 117.1155
Најновије вести