Кина и Европа у Новом Саду на заједничком образовном путу

Универзитет у Новом Саду ће ове недеље бити домаћин два велика међународна скупа-Пете конференције министара образовања земаља централне и источне Европе и Кине
Rektorat Univerziteta u Novom Sadu   Foto: F. Bakić
Фото: Ректорат Универзитета у Новом Саду   Фото: Ф. Бакић

У оквиру међународне платформе за сарадњу Кине и земаља централне и источне Европе – “Механизам 16+1” - под окриљем иницијативе “Један појас, један пут”, Универзитет у Новом Саду ће ове недеље бити домаћин два велика међународна скупа-Пете конференције министара образовања земаља централне и источне Европе и Кине, која се одржава сутра и четвртог састанка Конзорцијума институција високог образовања, који ће окупити ректоре водећих универзитета из ових земаља, а одржаће се у петак.

Међународна платформа за сарадњу НР Кине и земаља централне и источне Европе (ЦИЕЗ) под називом “Механизам 16+1” представљена је званично у априлу 2012. године у Варшави. Поред Кине, овај нови облик међународне сарадње обухвата 16 европских држава-Албанију, Босну и Херцеговину, Бугарску, Црну Гору, Естонију, Хрватску, Летонију, Литванију, Мађарску, Македонију, Пољску, Румунију, Србију, Словачку, Словенију и Чешку.

Механизам 16+1 усмерен је на координацију развојних стратегија 17 држава и односи се на сарадњу у областима инвестиција, инфраструктуре, транспорта, науке, образовања, културе, туризма и пољопривреде, са циљем да омогући платформу за убрзани раст и развој. Кина је дефинисала три потенцијалне приоритетне области економске сарадње – инфраструктуру, напредне и еколошке технологије, а Кинеска академија друштвених наука основала је Тhink Тank, с циљем да у оквиру овог механизма координира сарадњу између НР Кине и земаља централне и источне Европе.

НР Кина дефинисала је три приоритетне области сарадње са земљама централне и источне Европе – инфраструктуру, напредне и еколошке технологије, а Кинеска академија друштвених наука основала је Тинк Тенк, с циљем да у оквиру овог механизма координира сарадњу НР Кине и европских земаља

На самиту који се одржава једном годишње утврђује се основни документ са смерницама будуће сарадње. Тренутно су на снази смернице усвојене на састанку у Риги прошле године, према којима је фокус сарадње на трговини и инвестицијама, снажнијој транспортној повезаности Европе и Азије, сарадњи у области индустрије, енергетике, науке и технологије, као и финансијској, пољопривредној и културној сарадњи.

Председник НР Кине Си Ђинпинг 2013. године најавио је иницијативу под називом “Један појас – Један пут”, инспирисану древним трговачким Путем свиле, а састоји се од копненог и поморског пута. Иницијатива је усмерена на инфраструктурне пројекте који ће омогућити додатни подстицај економском просперитету НР Кине и 68 држава укључених у иницијативу, истовремено унапређујући међусобну сарадњу у различитим областима деловања. Ова инцијатива повезује Кину с Европом, путевима који воде преко држава централне Азије, југоисточне Азије, источне Европе, као и јужне Азије и северне Африке.

Први дијалог о политикама високог образовања одржан је 2013. године у Кини с фокусом на стратегију развоја и образовања у условима глобализације. Наредне године, такође у НР Кини, на другом панел дијалогу, централна тема била је реформа образовања, а тада је одржан и Први састанак Конзорцијума институција високог образовања. Трећи дијалог о политикама високог образовања и Други састанак Конзорцијума институција високог образовања одржани су 2015. године у Варшави, стављајући у први план квалитет и интернационализацију високог образовања, као и сарадњу индустрије и високообразовних институција. У Пекингу је одржан Четврти дијалог о политикама високог образовања и Трећи састанак Конзорцијума институција високог образовања које су обележеле теме међуинституционалног признавања академских бодова, у циљу обезбеђења равномерне мобилности студената и оснаживања образовања у области предузетништва и иновација како би се омогућио одржив економски и културни развој.
 

Д. Девечерски

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести