Медији: Срби у Кини траже помоћ државе да се врате

БЕОГРАД: Београдски медији пишу у данашњим штампаним издањима о томе да српски држављани који бораве у Кини траже да их држава "извуче" из те земље због страха од коронавируса.
1
Фото: Tanjug

Курир пише да више од 100 Срба моли да их извуку из Кине, док Блиц помиње 170 држављана наше земље који траже помоћ.

Министарство спољних послова, како наводи, Курир, покушава да извуче Србе из Вухана, у којем је навише оболелих и умрлих од новог вируса, док, како се наводи, осталима препорулчује да се сами снађу.

Наши грађани су преплађени, јер смртоносни вирус односи све више жртава, па траже од амбасаде у Пекингу да им организује повратак у Србију, што она покушава само за троје наших грађана, пише Курир.

Према изјавама наших људи који тренутно бораве у Кини они су формирали групу на друштвеним мрежама за безбедан повратак у Србију и траже помоћ државе, а у Министарству спољних послова кажу за Курир да уз помоћ амбасаде у Пекингу улажу напоре да евакуишу наше грађане из Вухана, те додају да је свих пет наших држављана у том граду добро и здрави су.

"Једна је већ напустио Вухам један то не жели, док су тројица тражила асистенцију за евакуацију. Све мере предузимају се у сарадњи с локалним властима, али се још нису стекли услови за евакуацију", казали су у МСП.

Остали грађани који су у другим градовима у Кини могу самостално да организују повратак, поручују у МСП.

Политика у сутрашњем издању пише о још једној теми у вези са страхом од новог вируса. У тексту с наслловом "Не би требало страховати од контакта с Кинезима" лист пише о томе да наши људи не треба да зазиру од контакта с Кинезима који живе и раде у србији, као ни од оних који у нашу земљи стижу као туристи, јер су здравствене власти предузеле све кораке како би се предупредило уношење коронавируса у државу.

Епидемиолог Бранислав Тиодоровић за Политику каже да нема места паници, али да треба бити опрезан, те упозорава да стручњаци који се налазе на граничним прелазима треба да савесно раде свој посао.

Он верује да ће стручњаци у Кини обавити највећи део посла за читав свет тако што ће утврдити све карактеристике вируса.

"Они имају доста искуства с вирусима, јаку здравствену службу и модерну технологију и треба им веровати", поручује Тиодоровић.

У Кини је од опасног вируса до сада оболело преко 3.000 људи, а умрле су 82 особе.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести