Празни шалтери и отказани летови - слика аеродрома у доба короне

БЕОГРАД: Празни терминали, ходници, шалтери, гејтови, отказани летови, по који путник који ишчекује лет гледајући на информативној табли да и оне не буде отказан, радници са маскама и рукавицама је слика београдског Аеродрома “Никола Тесла” у доба короне.
aerodom
Фото: TANJUG/TANJA DROBNJAK/bs

Корона вирус је и данас отказао бројне летове, а како је наведено на сајту националне авио-компаније Ер Србија отказане су линије за Сарајево, Беч, Подгорицу, Милано, Рим, Венецију, Лондон, Истанбул, Атину, Загреб, Љубљану, али и многе друге…

На том сајту наведена је дугачка листа отказаних летова све до 25. маја.

Представник за медије Ер Србија Никола Вукомановић за Танјуг каже да се та компанија труди да реализује што више летова, али и да се мора прилагођавати одлукама и мерама директората страних земаља.

Он подсећа да су због спречавања ширења вируса корона поједине земље затвориле аеродроме или обуставиле летове до даљњег, а на основу тога и Ер Србија прилагођава своју мрежу летова.

Према Вукомановићевим речима, Ер Србија је данас реализовала око десетак летова.

Иначе, због спречавања ширења корона вируса, Влада Србије је забранила улазак страним држављанима у Србију, док наши држављани који се враћају у земљу морају да буду у самоизолацији.

Санитарни инспектор на Аеродрому Ђорђе Вујичић за Танјуг наводи да је процедура за наше државаљне који се враћају у Србију таква да прво пролазе термовизијску камеру, затим интервју са санитарном инспекцијом, а потом добијају од Министарства здравља папир којим су упозорени да се "стављају под здравствени надзор".

"Сви путници који се од 16. марта враћају у земљу иду у кућну изолацију, у трајању од 14 или 28 дана, у зависности од тога из које земље долазе", истиче Вујичић.

Међутим, уколико се на термовизијској камери покаже да путник има температуру, онда се, наводи Вујичић, контактира епидемиолошка служба Завода за јавно здравље која даље третира пацијента.

Из Аеродрома "Никола Тесла" Београд за Танјуг кажу да поштују све процедуре које су прописале надлежне здравствене институције, а запослени поступају према алгоритму за превенцију вируса Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут''.

Додају да санитарна инспекција Министарства здравља на београдском аеродрому континуирано користи термовизијске камере постављене на локацијама пре пасошке контроле за доласке и врши појачану контролу здравственог стања путника.

Путници се о мерама превенције обавештавају и на аеродрому, у складу са препорученим процедурама.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести