За несметан рад и развој - Петница управља својом имовином 

БЕОГРАД: Истраживачка станица Петница наредних пет година управљаће својом имовином, што ће јој омогућити несметан рад и развој. 
sarcevic vigor majic
Фото: Tanjug (video)

То је омогућено уговором који су потписали министар просвете, науке и технолошког развоја Младен Шарчевић и директор Истраживачке станице Петница Вигор Мајић, а којим се том истраживачком центру даје на управљање имовина на пет година. 

Министар је рекао да је тим уговором омогућен континуирани рад Петнице, што подразумева коришћење изграђеног простора и опреме у пуном капацитету, а чиме је решен проблем због којег су се из тог центра пре годину дана обратили Влади Србије и Министарству.

Наставићемо да финансирамо активности Петнице из буџета, али стараћемо се и да се доврше радови и обаве неопходне поправке на објектима, рекао је министар и додао да ће ИЦ Петница осим 35 милиона динара из буџета добити и додатних седам милиона динара за поправке за које је Министарство већ расписало јавни тендер.

Шарчевић је навео и да Савет за филантропију, који води премијерка Ана Брнабић, прикупља четири милиона динара за набавку нове опреме за Петницу. 

Подсетио је да ће Србија 5. фебруара потписати уговор о приступу програмима ЕУ, Еразмус и Еразмус плус, те да је важно да покажемо да имамо шта да понудимо младима који долазе у Србију.

Петница је највећи и најпознатији истраживачки центар у земљи по којем смо препознатљиви у Европи и свету. Постала је инкубатор и за друга дешавања, из Петнице је започето креирање и истраживачких станица других профила, рекао је министар наводећи пример Тршића као центра за друштвено-хуманистичке науке и језичке дисциплине и Белу Цркву у којој ће бити изграђен центар за гео науке.

Шарчевић је додао и да ће ученици моћи да у Петници искористе ваучере које ће добијати кроз активности у ђачким задругама.

Планирано је да се потенцијал ученика у услужним и производним делатностима вреднује поенима који се материјализују кроз ваучере које ће ученици моћи да искористе управо у Петници. Тиме ћемо оснажити капацитет таквих установа да би што више деце могло да их користи, закључио је министар.

Директор ИЦ Петница Вигор Мајић истакао је да је уговором правно регулисано право те станице да користи капацитете што ће, каже, олакшати одржавање, унапређивање и повећавање квалитета коришћења простора у којем сваке године борави неколико хиљада ученика и студената из Србије.

Мајић је навео да је у Петници пре 10 година започела изградња новог простора и да је пројекат завршен 2012. године када су обезбеђени савремени услови за практични и теоријски рад ученика, проширене лабораторије и смештајни капацитети.

Овим уговором створени су услови да се оплемени и усаврши изграђени простор који није до краја завршен и опремљен да бисмо максимално користили капацитете и понудили читав низ активности ученицима и студентима и организовали практичне обуке за наставнике, али и унапредили међународне програме, навео је Мајић.

На питање новинара о финансирању Петнице, Мајић је рекао да је учесће државе у последњих десетак година износило око 30 одсто, односно око 35 милиона динара, али да у годишње трошкове рада нису урачунати трошкови одржавања објеката који су имовина државе.

Овим уговором створићемо услове да се то реши и да не иде на уштрб средстава намењених за рад са децом. Тиме ћемо омогућити да се сва средства из буџета и од спонзора усмере на рад са децом, а да одржавање објеката буде боље решено него до сада. Отвориће се простор да можемо разговарати о новим креативним корацима нашег центра, нагласио је Мајић.

Додао је да рад Петнице помажу и бројни спонзори, као и да део средстава приходује кроз сопствене пројекте, те да је у плану да финансијски помажу и бивши полазници тог центра који су данас професионални истраживачи и научници.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести