Еколошку накнаду плаћа тек сваки пети обвезник
Увођење еколошке накнаде за третман производа који после употребе постају посебни токови отпада није до сада оправдало сврху због лоше контроле наплате. Од увођења 2011, ту обавезу
редовно плаћа тек око 20 одсто обвезника, а буџет Србије оштећен је за 80 милиона евра, показују подаци Националне алијансе за локални економски развој (НАЛЕД) и њених чланица.
Међу производима на које се односи еко-накнада су електрични апарати, гуме за моторна возила, батерије, уља и производи који садрже азбест, а обвезници плаћања су увозници или произвођачи. Списак компанија које би требало да плаћају тај намет формиран је у Министарству за заштиту животне средине.
– Еколошку накнаду произвођачи и увозници су урачунали у цене тако да сви који не плаћају накнаду представљају нелојалну конкуренцију нама који редовно измирујемо обавезе – каже шефица Службе за односе с државним институцијама у „Теленору“, члану НАЛЕД-а и Савеза за фер конкуренцију Јасмина Вигњевић. – То је лоша порука потенцијалним инвеститорима и потребно је да инспекцијски органи обезбеде бољу контролу и једнаке услове пословања за све.
Привреда поставља и питање висине накнаде, а посебан проблем имају оператери мобилне телефоније, који ту накнаду виде као парафискални намет и значајно оптерећење за пословање.
– Накнаде тог типа постоје у многим земљама, али су износи вишеструко нижи и зато би висину накнаде у Србији требало смањити – каже руководилац Сектора регулаторних послова у компанији „Вип мобајл“, чланици НАЛЕД-а, Вера Николић Димић. – Оператери сву опрему након употребе рециклирају у складу с највишим стандардима и био би добар приступ уколико би се обезбедио додатни попуст у случају да увозник употребљену опрему преда даље на рециклажу.
Иницијативу за решавање питања еколошке накнаде НАЛЕД је представио Економском кокусу Народне скупштине.
Посланици владајуће коалиције и опозиције, окупљени у Кокусу, прихватили су идеју да се ради на измени Закона о управљању отпадом да би били решени евидентни проблеми.
Д. Мл.