АКО ХОЋЕТЕ ДА ЗАРАДИТЕ, ЗАПОСЛИТЕ СЕ КАО ДАДИЉА; Испливао ценовник; Ево колико износи ТАРИФА БЕБИСИТЕРКЕ У СРБИЈИ

Самосталне дадиље из Србије имају нове цене својих услуга, а интернет се поделио и око коштања, али и око компетенција жена које чувају оно највредније што имамо.
1
Фото: Pixabay, ilustracija

Иако су државни вртићи бесплатни, и даље је много више деце него места у вртићима, а онај ко је у могућности да издвоји средства за приватни вртић, често одлучује да плати дадиљу која ће се бринути само о његовом детету. А те услуге су последњих година скупље него раније.

На једној од највећих затворених Фејсбук група у којима родитељи могу да нађу поуздане жене које пружају услуге чувања деце освануо је ових дана ценовник услуга дадиља и покренуо расправу на неколико нивоа. Ово су нека од питања која се постављају – ко има новца да себи приушти дадиљу по тим ценама, које су компетенције тих жена које чувају децу и очекују плату много вишу од оне коју примају факултетски образовани васпитачи у вртићима. С друге стране, они који имају децу, знају колико је захтевно чувати их, и колика је то одговорност, па им је и јасно да се с тим бројкама не лицитира ни олако ни површно.

У објави којом се обзнањује "тарифа" за чување деце пише:

"Цена за повремено чување једног детета је од 800 до 1.100 динара, двоје од 1.300 до 1.800 динара. Шта подразумева повремено чување детета? Ево стиже одговор и на ту недоумицу. Ангажујете дадиљу која нема сигурне дане и сатнице већ је зовете по потреби, не плаћете је када је болесна, када путујете, нема плаћен одмор, празнике. Значи, она може бити ангажована у више породица и нема бенефите које има дадиља која добија фиксну месечну плату у виду плаћених годишњих одмора, празника, боловања. Наравно, фиксна плата није 1.000, 1.500 РСД по сату већ се плате крећу за осмочасовно радно време од 700 до 1.000 евра (ту добијамо цену сата од 450 до 650 РСД)“.

Хаос на Фејсбуку

Уследила је бурна расправа.

"Одлична тема! Са ког званичног сајта је преузет овај ценовник? Да ли можете да нам кажете који степен стручности има дадиља која ради по тој сатници (основне, мастер или докторске студије) и ког тачно факултета? Шта се то за тих осам сати рада ради са децом? Да ли неко од родитеља из групе има могућности да за повремено чување двоје деце издвоји од 10.400 до 14.400 динара дневно? Хвала унапред на одговорима”, запитала се једна мајка.

"Лепо што сте ставили ову објаву. Ја сам из Обреновца и кад кажем некима 300 динара по сату за повремено чување – људи се хватају за главу...“

"Ја мислим да нисте реални. Свакако да свако занимање заслужује поштовање, али с обзиром на месечна примања особа са факултетом, испада да дадиља треба више да зарађује. Вероватно се на прсте могу набројати дадиље које зарађују 1.000 евра месечно“, коментарисала је друга чланица затворене групе.

Одговорила јој је једна од администраторки:

"Цене су из анкета групе, нема сајта, нема одговора, нисмо агенција, већ група која је ових дана постала удружење. Такође, цене су из породица које траже дадиље“, написала је она.

Цена права ситница

"Ја сам неко из струке и заиста се залажем да посао дадиље буде много више цењен, самим тим и плаћен. Али бих волела да знам који то проценат дадиља тренутно има плату о којој ви пишете, мислим да је реалност мало другачија. Хиљаду евра дође скоро 120.000 динара, волела бих да се јаве жене које имају толику плату, дај боже да је тако“, гласи један од коментара.

"За ову плату и сатницу потребно је вишегодишње сертификовано образовање, због тога сам и питала да се наведе шта то тачно дадиља ради за тих осам сати са децом? Ја сам до сад слушала само: ‘Пазимо искључиво на дете, не радимо кућне послове, нахранимо га и прошетамо, цртамо и читамо’. Радник на грађевини у просеку има дневницу до 50 евра, мастер образовани људи плату до 1.500 евра, а дадиље сатницу 1.800 динара. Волела бих да не понижавате родитеље и дајете ветар у леђа нереалним ценовницима.“

"Мени овај "ценовник" озбиљно вређа интелигенцију, јер значи да сам се џабе школовала кад сам могла одмах после основне школе да постанем дадиља и Бог да ме види.“

"Мени вређа интелигенцију да понижавате дадиље на такав начин и лепите етикете "полуписмене", а и даље сте у овој групи. Нешто није у реду, рекла бих. Можда ова група није адекватна за вашу писменост и оно што тражите“, била је љута једна жена.

"Уопште није потребно да дадиља има факултет, већ је поента да цена сатнице/плате буде реална, како би родитељи могли то да приуште. Чак ни дадиље које говоре да реализују Монтесори активности што знају три сензомоторичке активности које су научиле на курсу, па траже већу сатницу није релевантна, јер се на факултетима уче и педагогија и дидактика и целокупан сложен васпитно-образовни процес па мастер васпитачи и учитељи немају толике плате колике траже дадиље. Е, то је поента“, гласи један коментар.

Оснивају удружење непостојећег занимања

"Ценовник нигде није званичан јер у Србији не постоји дадиља. Раде на црно, невидљиве су у друштву. Нажалост, свако себе назива дадиљом, чак и они који не знају сложену реченицу да саставе, који никада нису чули за рани развој, НТЦ, Монтесори, НЛП и још много тога. Удружење дадиља Србије је основано, само чекамо печат. Борићу се да дадиља постане видљива у Србији, да дадиља не може бити свако јер ето не зна шта би друго радила у животу. Родитељи неће дати плату 800 евра, 1.000 евра полуписменој особи без искуства, већ особи са сјајним препорукама, рецензијама, великим искуством и адекватним обукама“, пише у објави у поменутој групи.

Курир.рс/Задовољна

EUR/RSD 117.0683
Најновије вести