Антитрафикинг и избегличка криза

Докле се стигло у борби против трговине људима у Србији; на ком је месту трговина људима међу државним приоритетима; која питања су алармантна у борби против трговине људима;

 шта је потребно побољшати у сарадњи државе и невладиног сектора како би се дошло до бољих резултата; утицај избегличке кризе на креирање и прилагођавање анти-трафикинг политика – само су нека од питања која се покрећу на данашњој панел дискусији организације Астра у Дому омладине у Београду. На питање “Где смо кренули, докле смо стигли, куда идемо у борби против трговине људима”  одогварају заменица апелационог тужиоца у Београду Гордана Јекић Брадаји, психотерапеуткиња Биљана Славковић, представници МУП-а, представница НВО Атина Јелена Хрњак и представница Астре Ивана Радовић.

У Новом Саду у Дунавском парку од 11 сати постављен је штанд на коме едукатори и тренери Програма против трговине људима деле корисне информаије суграђанима, са посебним акцентом на невоље са азилантима. Ову акцију организује Црвени крст Новог Сада у сарадњи с Одељењем пограничне полиције за странце, сузбијање илегалних миграција и трговине људима Полицијске управе у Новом Саду.

Информативна служба Делегације Европске уније у Србији објавила је ових дана да је, уз подршку два регионална ИПА пројекта посвећена сарадњи полиције и тужилаца у земљама Западног Балкана, разбијена организована криминална група за трговину људима. Ова два пројекта су послужила као подршка вишемесечној истрази под називом “Кашмир” коју су заједнички спроводили истражни тимови Србије, Мађарске и Аустрије. У овој полицијској акцији у Србији је ухапшено девет особа, у Аустрији четири, а у Мађарској три особе, за које се сумња да припадају истој криминалној групи за трговину људима.

Претпоставља се да је ова група незаконитим путевима пребацила преко 400 миграната избеглица из Сирије, Авганистана, Сомалије, Еритреје и Ирака у периоду од априла до септембра 2015. Мигранти избеглице, од којих је свако плаћао по 1.200 евра, пребацивани су од Београда до Хоргоша, одакле би прелазили такозвану “зелену линију” и улазили у Мађарску.

Током акције је конфисковано више од 270.000 евра и мањи износ у америчким доларима. Истражитељи су, осим тога, блокирали банковне рачуне на којима је било близу 80.000 евра и преко 200.000 динара. Осим новца, конфисковани су и пиштољ, ваздушна пушка, око девет грама канабиса, извесна количина суве марихуане и три стабљике ове биљке, једно возило, 27 мобилних телефона, 26 СИМ картица као и један таблет уређај.

Осумњичени су задржани у притвору где чекају суђење, под оптужбом да су учествовали у незаконитом преласку границе и трговини људима.

Б. Опрановић

 

EUR/RSD 117.0683
Најновије вести