Ђаци у униформама само у појединим школама

Пројекат ђачких униформи и овог септембра биће настављен у школама широм Србије. И мада су раније најаве биле да ће до почетка ове школске године сви ученици имати посебан начин облачења, то се није догодило.
skola ucionica pixabay
Фото: pixabay.com

Уз добро познат звук, отмено и униформисано нову школску годину дочекују запослени у нишкој основној школи. Нешто налик униформи носили су прошлогодишњи прваци, али се од тога, за сада, одустало.

"Униформа ће се увести сигурно за ученике осмог разреда, за наше матуранте који на крају школске године желе мајице у боји са својим обележјима, али ће униформе бити у октобру нешто озбиљнијег дизајна. Желимо да униформа буде заштита односно симбол од неукуса, непримереног облачења", каже Душица Тричковић, директорка ОШ Радоје Домановић из Ниша.

А на неприкладно облачење ученика, шаљивим порукама годинама одговара Медицинска школа "Београд". У њој тврде да би униформе допринеле већој дисциплини ђака.

"Ученици наше школе носе те радне униформе које сами финансирају односно њихови родитељи и носе их на практичној настави. Идеја постоји да они носе униформе и на осталим часовима", каже Момчило Гвоздић помоћник директора Медицинске школе Београд.

Да о тој идеји ипак треба добро размислити, сматрају поједини школски психолози.

"Деца расту брзо. Шта то значи, сваке године да се израђује по пар тих униформи за свако дете? Летња варијанта, зимска, по два пара. Да ли би се тиме поспешила српска текстилна индустрија или шта? Ко би израђивао те униформе", упитала је Олга Стојадиновић из ЕТШ "Никола Тесла".

Ко ће их израђивати и како ће изгледати, избор је на школама. То поручују из ресорног министарства.

"Министарство просвете, науке и технолошког развоја се и даље залаже за идеју увођења униформи, за чији дизајн би се определили сами ученици. Мишљење Министарства је да ће новоформирани општински савети родитеља са више енергије и иницијативе подржати идеју и да ће на локалном нивоу обезбедити потребна средства за увођење униформи у школе које су за то заинтересоване", навело је Мнистарство у саопштењу.

О начину финансирања се разговарало, али одлука још није донета, кажу у Савету родитеља Општине Звездара. Ако је не буде, родитељи ће сносити трошкове, уколико се да глас униформама.

"Углавном преовладава мишљење да је то позитивна одлука, да је нешто што може деци да допринесе, да створи осећај припадности школи, да се осећају лагодније, да се уклоне социјалне и економске разлике међу њима. Мислим да су млађе генерације баш расположене за то, док код старије деце је већ теже", каже Марија Милошевић из Савета родитеља Општине Звездара.

Да ли ће их обући, зависи од родитеља, које од септембра очекују нове анкете.

Пројекат ђачких униформи, по свему судећи, неће ни ове школске године заживети у свим школама у Србији, које тако остају једне од ретких у Европи чији ученици не носе исту одећу. За разлику од наших, школе у Кини су друга крајност. Њихови ученици носе униформе са чипом, који прати да ли присуствују настави.

(РТС)

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести