Фрушка гора већ пред очима европских туриста

Први састанак уживо у оквиру „Пронакула”, чији је циљ развој транснационалне стратегије за заједничко промовисање подручја Адрион као туристичке дестинације са културним и природним добрима на заштићеним подручјима, одржан је јуче на новосадском Природно-математичком факултету, који је том приликом угостио представнике институција које учествују у овом међународном пројекту.
В. Фифа/др Јасмина Ђорђевић
Фото: В. Фифа/др Јасмина Ђорђевић

Конзорцијум чине партнери из шест држава Европске уније – Словеније, Италије, Хрватске, Грчке, и две ИПА програмске државе – Босне и Херцеговине, те Србије: Регионална развојна агенција Засавје, Лаг Еастерн Венице, Туристичка заједница града Ријеке, Илиа Чамбер, Регион Јонских острва, Удружење за подузетништво и посао ЛиНК, Агенција за развој малих и средњих предузећа Града Требиња, Туристичка заједница Загребачке жупаније, Општина Рашка, Округ Болоња, Центар за промоцију предузетништва Пиран Лтд, Културни центар Загорје на Сави, Јавна институција „Парк природе Жумберак – Самоборско горје” и ПМФ. Државе партнери имају многе знаменитости, од којих су неке под заштитом Унеска и Натуре 2000, док друге овакав статус тек чека у будућности, што је још једна сврха овог подухвата. Укупан буџет пројекта износи преко 1.700.000 евра.

Према речима руководиоца пројектног тима са Департмана за географију, туризам и хотелијерство ПМФ-а Јасмине Ђорђевић, рок завршетка „Пронакула” започетог у априлу 2020, продужен је за шест месеци због ковида, те коначне резултате можемо очекивати у марту 2023.

Фото: В. Фифа

- Ми се са примерима добре праксе већ налазимо на сајту Адриона, где туристи из целе Европе имају прилику да виде делове Фрушке горе и сутра је обиђу – каже проф. др Јасмина Ђорђевић. – Планина Фрушка гора је прва проглашена за национални парк на територији Србије. Што се тиче природних добара, мали део налази се у првој зони заштите, док је културних добара највише у трећој зони, а чине их претежно манастири. Промовишемо и саме Сремске Карловце, а са њим вински туризам, јер иако се налазе ван националног парка, директно наслањају на исти. Сви знамо да заштита животне средине и туризам као делатности могу заједно, с тим што туризам у таквим подручјима мора бити умерен, у духу одрживог развоја, како би вредности које се налазе на том простору остале очуване.

Осим умрежавања стварањем јединствене базе и дефинисања потреба туриста, задатак новосадског тима јесте утврђивање методологије вредновања културних и природних добара, која ће, кад се пројекат заврши, бити примењена на 14 пилот-подручја са територије Европске уније, истакла је проф. др Јасмина Ђорђевић, додавши да ће потом, на основу искустава, бити донет заједнички предлог за идентификацију регионалне руте.

Пронакул је за ПМФ, а посебно Департман за географију, туризам и хотелијерство, од изузетне важности и као „милестоне” и као надградња постојећих пројеката, напоменула је декан Милица Павков Хрвојевић.

– Он је природан наставак ИПА Адриа пројеката које смо већ имали, а којима је руководио партнер из Словеније, окупивши партнере из Грчке, Италије, Хрватске, а са наше стране тим са проф. Јасмином Ђорђевић на челу. ПМФ је одлична база за имплементацију ове теме, јер смо кроз Еразмус+ оформили мастер студије и „лифелонг леарнинг” курсеве из заштите, унапређења и руковођења културним и природним туризмом. „Пронакул” ће донети и неке новине у заштити културног и природног наслеђа кроз креирање нових туристичких производа. Студенти увек имају бенефит од оваквих пројеката, ако не директним учешћем, онда индиректним, јер се наши професори умрежавају, стичу нова искуства, гледају како се ради у развијеним европским земљама, и у синергији све то преносе нашим академцима – истакла је Милица Павков Хрвојевић.

Пројект менаџер „Пронакула” Андраж Маловрх из словеначке Развојне агенције Засавје објаснио је да ће својим активностима преносити добре праксе са других пилот-подручја на Фрушку гору, а из ње на мање развијене области, попут БиХ.

– Фрушка гора утицаће на развој туризма, али не масовног – рекао је Маловрх, најавивши мале инвестиције са демонстративним и иновативним значајем, за које је почетни буџет 160.000 евра. – Биће то „бутик” туризам за специфичне госте који дођу у Нови Сад.

Као идеју коју је имплементирао навео је комби на електрични погон који туристички повезује заштићена подручја Натуре 2000 са Музејом рударства Загорје.

С. Милачић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести