Геронтолошки центри: Најтежа мера је да нема грљења

Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања недавно је донело одлуку и инструкције по којима геронтолошки центри у Србији, како државни тако и приватни, могу да организују посете својим корисницима.
Р. Хаџић/ Посете уз прописане мере
Фото: Р. Хаџић/ Посете уз прописане мере

Превентивне мере, како би се спречило ширење коронавируса, нарочито међу онима који су у неким од домских смештаја, подразумева ношење маски, визира, рукавица и, оно што свима најтеже пада, забрањен је физички контакт. Ипак, након вишемесечне забране посета и виђања са сродницима, најосетљивијој популацији која је у систему социјалне заштите, попуштање мера је од и те како великог значаја.

- У зависности од здравственог стања наших корисника, која процењују наши лекари, биће им омогућено да их изведемо напоље како би се видели са својим сродницима - појашњава важеће мере у Геронтолошком центру „Нови Сад” директорка те установе Славица Шкрбић. - Нарочито кад су у питању непокретни корисници, морамо видети да ли ће моћи да седе у колицима, а да се не погорша њихово здравствено стање.

Посете ће моћи да се одржавају искључиво напољу, када је температура виша од 18 степени и нема кише и ветра, а сваки корисник ће моћи да има две посете недељно у трајању до 15 минута између 10 и 18 часова. Они који желе да обиђу своје старије чланове породице, мораће да закажу термин и на сусрет дођу са маском, визиром и рукавицама.

Фото: архива Дневника/ Славица Шкрбић

- Наши запослени, који спусте корисника до сродника, присуствоваће посети како би пратили здравствено стање корисника и да ли се све одвија по пропису - додаје Шкрбић и каже да ће у дому на Новом насељу током посета присуствовати и један здравствени радник, будући да су тамо смештени здравствено најугроженији корисници.

Од марта, када су посете у геронтолошким центрима забрањене, корисници углавном добро подносе новонасталу ситуацију, предвиђене мере и забране. За то време, омогућена им је и онлајн видео комуникација са сродницима, како би ублажили немогућност стандардног контакта. Како су нам рекли из Геронтолошког центра „Нови Сад”, реч је о старијој генерацији која је ипак навикла да подноси и трпи разне недаће, па се и према овој односе врло одговорно и свесно.

- До сада смо имали 13 заражених корисника, а тренутно их је 11, од којих је седморо смештено у здравствену установу, а четворо је и даље код нас - каже Шкрбић, појашњавајући за њих четворо, да су у стабилном стању и имају блаже симптоме, али да је ипак важно да добију адекватан здравствени третман који они у својој установи социјалне заштите нису у могућности да им пруже. - До сада смо имали и четири запослена која су била позитивна на коронавирус и они се налазе у самоизолацији, те не раде. Да ико може да установи на који начин се вирус шири, могли бисмо да га и спречимо. Рецимо, на Лиману нисмо имали ниједног зараженог запосленог, а имали смо заражене кориснике. Важно нам је да нагласимо да се стриктно придржавамо свих прописа и инструкција које је донело министарство, а наши радници заиста раде у тешким условима, сви носе комплетну заштитну опрему.

Укупни капацитет Геронтолошког центра „Нови Сад”, који предвиђа 868 места у домском смештају и 60 у прихватилишту, није дупке пун, односно попуњена су 754 места, а на то је утицала, како обустава пријема нових корисника, тако и комплетна реконструкција у дому на Лиману, као и једног дела дома у Футогу.

Л. Радловачки

EUR/RSD 117.1305
Најновије вести