Хрватској сезонци из Србије потребни, напади на њих учестали 

ЗАГРЕБ: Због недостатка радне снаге у Хрватској, велики број хотелијера и угоститеља ангажује радну снагу из суседних земаља, а највише их долази из БиХ и Србије. 
1
Фото: pixabay.com

Последњи инцидент који се догодио у Супетру, на острву Брачу, кад су хулигани напали младе сезонце само због тога што су Срби и говорили су екавицом, не оставља добар утисак на оне који још премишљају да ли да и ове сезоне дођу у Хрватску.

Портал Индеx указује да су напади на Србе учестали су у Хрватској, којој су радници из Србије током туристичке сезоне потребни.

Подсећају да је хрватска влада ове године опет повећала квоте за увоз радне снаге у туризму на 15.611 дозвола, а искориштено их је тек око 6.000, од којих су трећина сезонци из Србије.

Директор Института за туризам Дамир Крешић за Индекс је поводом последњег инцидента на Брачу рекао да постоји само једна ствар око које сезонце треба делити, а то сигурно, наводи, није по националној основи.

"Сезонце треба делити на добре и лоше раднике, а не по националној или било којој другој основи. Ионако раде тежак посао и не треба им га додатно отежавати. То што се догодило је за осуду и сигурно не доприноси слици Хрватске као сигурне дестинације", рекао је Крешић.

Едуард Андрић, председник Синдиката туризма и угоститељства Хрватске каже да су радници из суседства најкомпетентнији јер знају језик па им је лакше у комуникацији с колегама и готово сви причају барем енглески, за разлику од, како каже, сезонаца који долазе из Малезије или Филипина.

"Искрено верујем да је ово издвојен случај и да се то више неће догађати, било је и пре неких инцидената у средњој Далмацији, али морам рећи да на пример у Истри нема тих проблема. Овакви напади су за сваку осуду и морамо сви ићи ка томе да се то не догађа, да се људима усади да је битан сваки радник, а позивање на неку прошлост је бесмислено, било би погубно да их прозивамо и тучемо јер су друге националности", сматра Андрић.

Наводи да је у Хрватску највише радника стигло с подручја Бањалуке и Требиња. Истакао је да овакви напади попут овог на Брачу јако лоше утиче и на слику Хрватске у свету.

"Искрено верујем да неће бити страха међу Србима који би хтели или размишљају о доласку ове сезоне. Нама је у овом трену битан сваки радник који дође без обзира одакле је. У последње време често кад обилазим раднике по терену, истичем да није добар анимозитет између домаћих стално запослених и сезонаца који долазе са стране. Проблем је што су послодавци створили нетрпељивост међу њима јер се често сезонцима који нису за стално, дају посебни уговори с већом платом уз плаћање хране и смештаја и онда су домаћи незадовољни јер су стручнији у послу од сезонаца и подносе већи терет на послу, а на крају имају мању плату. Тако да тај део није добар, ствара се нетрпељивост међу радницима", сматра Андрић.

Проблем је, каже, и што старији радници, поготово с дубровачког подручја, не подносе раднике из Србије или Требиња, што није у реду.

"Недавно сам био у Дубровнику и тамо има пуно запослених сезонаца из Требиња, а домаћи појединци који су учествовалии у рату и још раде се буне јер наводе како су их ови у рату тукли, а сад долазе ту да раде. И ја сам им рекао како то нема смисла, ови млади сезонци из Србије и БиХ нису ни били рођени за време рата или су били бебе, дакле нису их они могли нападати. Нема смисла све њих генерализовати, исто тако бисмо се могли онда сетити и 1. и 2. светског рата и ко нас је тад нападао, а сад су нам главни гости око којих трчимо. Дакле, гледати ко је откуда је бесмислено, не можемо тако да размишљамо", рекао је Андрић за Индекс.

Јако је, каже, лоше гледати на неке нације као на непријатеље Хрватске и то не само за наш туризам већ и за Хрватску генерално.

"Тако засигурно не остављамо добар утисак у свету. Кад-тад ће и суседне земље ући у ЕУ па неће бити граница и тад ће бити још више запослених из тих земаља, а можда ће и неки наши радити у Србији тако да би заиста било лоше да се понашамо као непријатељи", рекао је Андрић те још једном навео како се нада да се овакве ситуације више неће догађати.

Подсетивши на неке од напада на Србе у Хрватској, Индекс подсећа да је јуче преминуо Радоје Петковић (63), потпредседник Већа српске националне мањине Града Каства и грађевински предузетник који је брутално претучен 24. априла испред једног кафића у Вишкову.

Пре четири месеца нападнути су ватерполисти Црвене звезде на сплитској Риви. Били су у тренеркама с клупским обележјима што је засметало локалним младићима који су их напали. Најтеже је прошао голман Александро Краљ који је након ударца у главу, како би се спасио од даљњих батина, скочио у море.

У септембру прошле године на паркиралишту у Улици пут Газића у Задру, непознате су особе пришле двојици мушкарца старости око 30 година и најпре су их напали вербално, а потом и физички, саопштила је тада полиција, подсећа Индекс.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести