Казнени пенали за превремено пензионисање (не)ће бити укинути

Као и прошле тако и ове године опет се отвора питање укидања казнених пенала за оне који оду у превремену старосну пензију, односно пре него што напуне године живота.
d
Фото: Илустрација

Пуна старосна пензија стиче се са 65 година живота и 40 година стажа. Међутим, то правило је другачије за жене, јер се њима сваке године постепено повећавају године живота потребне за старосну пензију, све док не дођу до 65 година. Тако им је ове године за старосну пензију потребно 62 године живота и најмање 15 година стажа.

За разлику од њих, жене које имају ове године 38 година и 57 година живота могу отићи у пензију, али је она превремена и због тога ће им бити трајно умањена. Умањење је 0,34 одсто месечно за све године живота које им недостају од прописаних услова, али не може бити веће од 20 одсто.

Тако је од почетка 2015. кад је измењен Закон о ПИО и уведене превремене које су и трајне пензије. То, пак, значи, да Фонд ПИО израчуна целокупан пензијски стаж запосленог и године живота, лични коефицијент и висину “нормалне” пензије и умањи је за казнене пенале које су последица недовољних година живота, а не пензијског стажа. Јер за старосну пензију довољно је 15 година пензијског стажа. Таква рачуница доводила је до апсурда да запослени имају 40 година пензијског стажа а 58 и 59 година живота и да и поред тога добијају превремену пензију па самим тим и умањену, јер су “млађи” од прописане старосне границе.

Синдикати и запослени тражили су да се то промени и да запослени не буду кажњавани само зато што су млади почели да раде, па имају пензијски стаж, али не и године живота. Међутим, већ при самом усвајању измена Закона о ПИО било је јасно да ће то тако и остатити и да се једино може разговорати евентуално о укидању трајности, односно да се превремене пензије примају до 65. године, а када се тај услов испуни да пензионери добијају пун износ пензије. ММФ није хтео ни да чује да се укину казнени пенали, али су синдикати на СЕС-у добили уверавања да ће измена бити. Прошле године су представници синдиката напустили седницу СЕС-а јер се тај предлог није нашао на дневном реду .

Руку на срце, Србија је међу последњима у региону увела превремене пензије , јер оне постоје у скоро свим пензијским системима. Једноставно, они који раде краће од прописаних услова морају сносити последице ранијег пензионисања и ту нико није имао дилеме. Међутим, проблем је настао управо у дефиницији да је једном додељена превремена пензија заправо трајна и да ни након испуњеног старосног услова нема измена.

Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања  ставило је тачку на приче да ће се ове године управо казнени пенали за ранији одлазак у пензију укинути кроз измену Закона о ПИО. Наиме, ово министарство саопштило је да нема основа за измену Закона о ПИО  на основу кога би се могли укинути пенали за одлазак у пензију пре 65. године.

- Тренутно важи постојећи закон и нема основа за измену, а ако буде, јавност ће бити благовремено обавештена - поручије Министарство рада.

Овакав децидан став од прошле недеље затекао је чланове Социјално-економског савета Србије који су лане још у мају добили уверавање да ће пенали за превремену пензију бити укинути. Додуше, из саоштење са те седнице види се да се обећање односило на укидање казнених пенала после 65. године, али не за све превремене пензије пре тих година.

Углавном, и без обзира шта је ко коме и зашто обећао, једно је јасно: уколико би се укинули казнени пенали за превремено пензионисање, без обзира да ли пре или после 65. године, то неко мора да плати. Другим речима, за то би у буyету државе или Фонда ПИО морао бити обезбеђен новац. Међутим, тог новца нема ни у једном буyету, што је више него јасно да држава није ни планирала ове године да такву одлуку донесе. Није планирала ни у наредне две године, што се може видети из Фискалне стратегије Србије за ову , 2019. и 2020. И не само што није планирала да укида казнене пенале за превремено пензионисање, у Фискалној стратегији за ову и наредне године није планирано ни укидање Закона о привременом обрачуну пензија и то оних које су због фискалне консолидације смањене за 22 односно 25 одсто. Фискални савет Србије је у анализи пореске стратегије Србије за ову и наредне две године управо указао да у њој нема ни напомене да би пензије које су смањене због фискалне консолидације могле бити враћене у наредне три године, иако разлога за штедњу те врсте више нема.

Иначе, казнени пенали за сваки месец ранијег одласка у пензију пре напуњених 65 година живота, примењују се од 1. јануара 2015, када је измењен Закон о ПИО. Право на превремену старосну пензију, што подразумева чек умањен пеналима од 0,34 одсто месечно, у протекле две године остварило је 20.087 пензионера.

Љ. Малешевић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести