Лалошевић: Србија има капацитете да производи кинеску вакцину

БЕОГРАД: Србија има капацитете за производњу вакцине против вируса корона кинеског произвођача Синофарм, каже проф. Медицинског факултета у Новом Саду Душан Лалошевић.
lalosevic
Фото: Танјуг (видео)

Он је за Танјуг рекао да Србија има традицију и да је деценијама била чувени произвођач и извозник вакцина широм планете.

Напомиње да је "фантастична вест" која је синоћ стигла да ће наша земља заједно са Уједињеним Арапским Емиратима и Кином почети да производи вакцину против вируса корона кинеске компаније "Синофарм.

"То је фантастична вест и не могу да сакријем задовољство. Од почетка епидемије циљ је био да се мобилишу све снаге, јер је ово је рат против вируса. Ми морамо да се боримо и ту битку ћемо добити", рекао је он.

Наводи да је кинеска вакцина класична вакцина, као што је вакцина против беснила, коју је Србија производила и са којом има велико искуство.

"Деценијама је Србија била произвођач низа вакцина и чувени извозник. У Пастеровом заводу је рађена вакцину против беснила", навео је Лалошевић.

Такве вакцине праве се у неколико корака. Најпре је важно изоловати вирус, а вирус корона ( Сарс-Цов-2) већ су изоловала два ветеринарска института- у Новом Саду и Краљеву. Затим се вирус убије одређеним средствима, али тако да остане имуноген.

Упитан да ли Србија има капацитете за производњу он је рекао да има и да је то само питање да ли желимо да их имамо или не.

Истиче да се мора радити више на кадровским капацитетима и да би било пожељно да млади вирусолози, имунолози, ветеринари иду на усавршавање у Русију и Кину.

Изградња нове фабрике за производњу кинеских вакцина, како је рекао, отвориће нова радна места за младе људе, за младе биологе, фармацеуте, вирусоллоге... који ће моћи да раде производњу биолошких лекова- вакцина и серума.

Он сматра да је реалан рок да се са производњом вакцина крене у октобру.

Како каже, Србија нема школу класичне вакцинологује, те је заговорник идеје да би требало увести те мастер студије на неколико факултета.

"За две, три године ми би имали одличне кадрове", сматра Лалошевић.

Подсећа да би вакцина која је направљена на класичан начин могла да се модификује и чим се појави нови сој могао би да се стави у вакцину, јер је то технолошки могуће.

"Ми не треба да будемо конкуренција неким великим компанијама", каже Лалошевић и додаје да ће приозводња руске вакцине у Торлаку и кинеске вакцине осим Србији значити много и земљама региона.

EUR/RSD 117.1305
Најновије вести