Обележавање 631. годишњице битке на Косову у Крушевцу

БЕОГРАД: У Крушевцу ће данас, на Видовдан, код Споменика косовским јунацима, бити обележена 631. годишњица од битке на Косову.
Spomenik kosovskim junacima u Kruševcu Foto:Youtube/prinscreen
Фото: Споменик косовским јунацима у Крушевцу Фото:Youtube/prinscreen

Организатор комеморативне свечаности је Одбор Владе Србије за неговање традиција ослободилачких ратова Србије у сарадњи са Градом Крушевцом.

Изасланик председника Србије, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић предводиће у 12 сати државну церемонију полагања венаца и одавања државних и војних почасти поводом обележавања 631. годишњице од битке на Косову, саопштио је Одбор Владе Србије за неговање традиција ослободилачких ратова Србије.

Видовдан, 28. јун, државни је празник који се радно обележава у спомен на Косовску битку, а на основу одредаба Закона о државним и другим празиницима у Републици Србији.

Бој на Косову, који се одиграо 28. (15.) јуна 1389. године на Газиместану у колективном сећању српског народа симболизује слободу, отпор туђину, неговање патриотизма, националног бића, витештва и херојства.

Тај догађај био је прекретница у националној историји после периода успона под владарима из династије Немањић, а како се наводи, Споменик косовским јунацима, где ће бити обележена 631. годишњица битке на Косову, представља симбол Крушевца.

Споменик је дело српског вајара Ђорђа Јовановића.

Откривен је 28. јуна 1904. године, у оквиру прославе стогодишњице Првог српског устанка, у присуству краља Петра Првог Карађођевића.

На врху споменика налазе се Бошко Југовић и вила.

На источној и западној страни, у два рељефа, приказани су епско причешће српске војске пред Косовску битку и погибија султана Мурата.

На северној страни споменика је грб државе Немањића и 1389, година одигравања битке на Косову.

На западној - грб цара Душана и година откривања споменика 1904.

На источној - грб кнеза Лазара и посвета "Српство косовским јунацима" са ловоровим венцем и палмовом гранчицом у подножју, док је на јужној страни грб Краљевине Србије из 1888. и година проглашења Србије краљевином 1882.

Мотиви на огради од ливеног гвожђа око споменика представљају стилизоване косовске божуре.

 

 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести