Поповић: Србија жели чвршћу сарадњу са Чешком у области иновација

Министар за иновације и технолошки развој Ненад Поповић истакао да Србија жели да оствари чвршћу сарадњу са Чешком у области истраживања и примене иновација у индустрији и привреди. 
nenad popovic
Фото: Tanjug (S. Radovanović, arhiva)

БЕОГРАД:  Чешка придаје велики значај развоју економске сарадње са Србијом, што потврђује и посета председника те земље Милоша Земана Србији, која је најављена за септембар ове године, изјавио је данас амбасадор Чешке Томаш Кухта у разговору са министром за иновације и технолошки развој Ненадом Поповићем.

Кухта је навео и да ће у делегацији коју ће предводити Земан бити више од 50 чешких компанија.Министар Поповић је у разговору са амбасадором истакао да је прошле године трговинска размена између две земље премашила милијарду евра, док су економски односи забележили раст од 17, 9 одсто у односу на 2017. 

Он је подсетио на значајне чешке инвестиције у Србији, попут преузимања Теленора од стране чешке ППФ групе, додајући да се посебно очекује од развоја односа у области иновација и дигиталне економије.

Амбасадор Кухта је навео да је у Чешкој "високо оцењена" посета министра Поповића, као и да је чешки министар за индустрију и трговину Карел Хавличек, заинтересован за развој даље сарадње у области иновација.

Поповић је навео да је током посете Чешкој, када се састао Хавличеком, имао прилику да се лично увери у достигнућа која та држава остварује у обасти иновација, а посебно када је у питању развој вештачке интелигенције. 

Министар је истакао да Србија жели да оствари чвршћу сарадњу са Чешком у области истраживања и примене иновација у индустрији и привреди. 

"Заиста је фасицантан податак да Чешка има чак седам одсто инжењера у укупној радној популацији. То показује да та земља разуме да ће у будућности инжењерско знање бити најважније за економски развој једне државе. Србија се такође развија у том правцу", навео је Поповић, а наведено је у саопштењу из његовог кабинета.

Министар је указао да Србија има снажан инжењерски кадар, који је према оцени најрелевантнијих светских истраживачких кућа, као што је Стартап Џином (Startup Genome) из Сан Франциска, међу пет најквалитетнијих у свету. 

"Желимо да српски и чешки инжењери још ближе сарађују на развоју иновација које ће створити нову вредност у привреди и економији, али и олакшати животе људи широм планете", навео је Поповић. 

На састанку је потврђено да ће током посете председника Чешке Србији, министри Поповић и Хавличек потписати Меморандум о сарадњи две земље у области иновација, вештачке интелигенције и роботике.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести