Предузетништво као одговор на економску кризу

Конференцијом насловљеном “Да ли је предузетништво за мене?” Унеско катедра за студије преузетништва Универзитета у Новом Саду је у Центалној згради

УНС, радно обележила десетогодишњицу оснивања.

О томе шта је предузетништво, како оно утиче на дрштво и како се учи и може учити, какав је и каквог ће тек бити значаја за нас, чуло се из разних углова – мултидисциплинарно - онако како се о томе одавно говори а и у живот спороводи у развијеном, свсременом свету.

Одржани су панел разговори на тему агро предузетништва, предузетништва у култури и предузетништва у медицини. Представљене су и успешне предузетничке приче на пољу иновација из области медицине (Војин Јевремовић), културе (Дарко Станимировић) и пољопривреде (Бранко Панић). Посредством видео записа на овој конференцији учесницима су предочена и искуства полазника, свршених мастера Унеско катедре: Слађане Глушчевић (Портал Агро смарт), Игора Ерхарића (Сити Хостел).

- Прогнозе говоре да половином овог века, сем кроз предузетништво неће бити другог запошљавања, да ће доминирати предузећа са двадесетак запослених, а животни век тих предузећа трајаће у просеку пет година – каже професор др Војин Шенк, шеф Унеско катедре за студије предузетништва УНС, илуструјући нам блиску будућност света који се убрзано мења.

Према његовим речима, учинак ове катедре огледа се у низу активности. Међу најзначајнијим је такмичење “Најбоља технолошка иновација” које је подстакло оснивање више од 80 предузећа. Осим тога, преко учешћа у Европској предузетничкој мрежи, повезивањем наших с предузетницима у иностранству, потписано је 39 уговора и ангажовано 300 клијената. Један од резултата је и Пословни инкубатор, који тренутно има 11 станара, малих и средњих иновативних предузећа.

Од оснивања, Унеско катедра активно је укључена у промоцију предузетништва и предузетничке културе, на Универзитету и у широј заједници. Усмерена је ка студентском предузетништву, повезивању универзитета и привреде, подршци иновацијама. Образовна мисија Унсеко катедре одвија се кроз мастер студије “Предузетништво”, на коју се ове године уписује осма генерација студената. До сада је студије одслушало више од 80 полазника. Студије се реализују на енглеском и српском језику и до данас су задржале карактер регионалних, с предавачима из Босне и Херцеговине и Македоније.

- Предузетништво је одувек постојало у свим областима живота, и историја цивилизације је и историја генерација предузимљивих људи, а њих, процена је, у сваком друштву има око пет одсто. Али, дух и предузетнчка знања стичу се и образовањем - истакла је проф. др Фуада Станковић, прва шефица Унеско катедере за студије предузетништва Универзитета у Новом Саду.

Ректор Унверзитетау Новом Саду преофесор др Душан Николић, поздрављајући учеснике конференције, и сам је признао да му је време, од почетне скепсе спрам покретања студија предузетништва на Универзитету, показало и доказало изузетну важност предузетништва и знања о њему која постају неопходна за извеснију будућност Универзитета, нарочито кад се узме у обзир текућа светска и домаћа економска криза.

В. Црњански

 

EUR/RSD 117.1192
Најновије вести