Шарчевић: Све спремно за нову школску годину

БЕОГРАД: Све је спремно за почетак школске године, велики број школа је реновиран, а око 10.000 учионица ће бити дигитализовано до средине септембра, рекао је вечерас министар просвете Младен Шарчевић уочи почетка нове школске године.
mladen sarcevic, Tanjug/Bojan Stekić
Фото: Танјуг/Бојан Стекић

"Десетине милиона евра је уложено из републичких и покрајинских фондова. Мислим да је са аспекта техничких услова све спремно, а до 15. септембра завршава се и дигитално опремање учинионица", рекао је Шарчевић.

И сви први разреди у Србији без обира у којој су средини, (планинским, сеоским, градским) имаће дигиталне учионице, казао је министар за РТС.

Још 500 дигиталних учионица резервисано је за велике школе, где, како је рекао, доминирају програми за 2. разред, за пети и шести. 

Шарчевић је додао да су међу новинама наставни план и програм, реформисани курикулум - функционална знања.

"Ту чекамо резултате 2021. и 2024. године где ће Србија показати да је ушла у ред земаља које се високо котирају када је у питању квалитет образовања", навео је министар. 

Поменуо је међу новинама и једносменски рад - целодневну наставу, која обухвата 204 правна лица и преко 300 објеката. 

"Већ се ради анализа и спремност следећих група школа код којих треба уз малу адаптацију да добијемо габарит како би то могло да се реализује", рекао је министар.

Он је напоменуо да је 20.000 наставника прошло обуке за нови курикулум.

Упитан за одлуку Уније синдиката да школска година крене скраћењем часова, уз тражење преговора због кореције платних разреда, рекао је да је спреман за преговоре, да је то могло да се догоди и у јуну, али да се током лета нико није јавио. 

"Они знају да тај посао иде из кабинета премијерке, да је надлежно министарство државне управе и локалне самоуправе, да и сва друга министрарства учесвују у томе... ово је штрајк унапред", рекао је Шарчевић.

Он је подсетио да постоје још три репрезентативна синдиката, а најаву Уније оценио је као "борбу за позицију између синдиката".

Он чак сматра да то није лоше и да треба да се иде ка томе. 

"То је модерно и томе и тежимо", поручио је. 

Као највећи циљ је ипак навео израду стратегије образовања и науке до 2030. године.

"Ми смо до 2020 успели да постигнемо реализацију 95 одсто, иако је стартна позиција била испод 25-30 одсто. Добили смо најбоље оцене Европске комисије", навео је Шарчевић који је пожелео свим основцима, средњошколцима, њиховим родитељима и породицама успешну нову школску годину.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести