Србија ће бити партнер у борби за очување биодиверзитета

БЕОГРАД: Србија ће бити поуздан и снажан партнер у борби за очување биодиверзитета и ублажавање последица климатских промена и пружиће свој пуни допринос остваривању заједничке визије према глобалном оквиру за биодиверзитет након 2020. године, изјавио је данас министар заштите животне средине Горан Триван.
Konsultacije o Međunarodnom okviru za zaštitu biodiverziteta  Foto ekologija.gov.rs
Фото: Консултације о Међународном оквиру за заштиту биодиверзитета  Фото ekologija.gov.rs

Он је то рекао на отварању Регионалних консултација о Међународном оквиру за заштиту биодиверзитета за Централну и Источну Европу за период након 2020. године, које ће трајати до 18. априла у Београду.

"Сведоци смо смањења броја врста на планети, нестајања природних ресурса - шума, вода, предеоних целина, последица климатских промена, деградирајућих процеса који мењају лице планете", навео је Триван и додао да сваког дана нестане неколико стотина врста у свету, те да човек до те мере девастира своје окружење да доводи у питање опстанак живог света.

Министар је указао да је, упркос томе, неопходно истрајати у остваривању постављених циљева у очувању биодиверзитета и циљевима одрживог развоја.

"Питање је - шта могу да урадим за своју земљу? Свако од нас мора учинити шта може да би сачувао биодиверзитет, да би сачувао планету", поручио је Триван, наводи се у саопштењу Министарства заштите животне средине.

Извршна секретарка Конвенције о биодиверзитету Кристијана Паска Палмер је рекла да би Регионалне консултације требало да обезбеде не само реалистични, амбициозни, већ и практични приступ у решавању проблема заустављања губитка биодиверзитета. 

Заменица сталне представнице Програма Уједињених нација за развој (УНДП) у Србији Стелиана Недера каже да је УНДП део значајног процеса очувања биодиверзитета, што потврђује са око 400 актуелних пројеката заштите природе које подржава широм света, и да је спреман да подржи амбициозније заједничке циљеве.

"Нова генерација докумената помоћи ће нам да дођемо до нових решења за изазове које доноси будућност, али се до њих мора доћи заједничким промишљањем, иновативним приступом и сарадњом свих заинтересованих страна", указала је Недера. 

У саопштењу се наводи да на Регионалним консултацијама у Београду учествују представници више од 20 земаља чланица Конвенције из региона Централне и Источне Европе, Секретаријата конвенције, међународних организација, научних и стручних организација, локалних заједница и невладиних организација.

Како се додаје, заједничка промишљања и предлози учесника тог скупа биће основ за учешће на петнаестом заседању Конференције чланица Конвенције које ће бити одржано у Кини следеће године, када се предвиђа усвајање глобалног оквира биодиверзитета после 2020. године.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести