Србија нема капацитет за могућ већи прилив избеглица из Турске и Сирије

БЕОГРАД: Директор Центра за заштиту и помоћ тражиоцима азила Радош Ђуровић, рекао је да постоји могућност да се у Европу повећа прилив избеглица из Турске и Сирије, због земљотреса који је погодио та подручја.
d
Фото: Youtube Printscreen

Ђуровић објашњава за Танјуг да је такав сенарио могућ јер су многи људи у Турској и Сирији услед земљотреса остали без основних услова за живот.

Када немате грејање, струју, воду, немате новца и све сте изгубили, ваша могућност да останете у једној средини је минимална. Могуће је да постојећи прилив људи буде повећан због дешавања која имамо у Турској и Сирији, казао је Ђуровић.

Навео је да Европа покушава да смањи миграције, али да не може  скроз да утиче на то, јер је ситуација у подручјима погођеним земљотресом тешка и многи људи су остали без крова над главом.

Људи када стану негде, када имају услова за живот, не желе нужно да се удаљавају од свог дома, али све ове ситуације и нестабилност и овакве несреће додатно их подстичу да пробају да пронађу негде спас, а то дефинитивно представља Европа као континент који је мирнији у односу на неке друге, навео је Ђуровић.

На питање каква је ситуација у Србији за мигранте који одлуче да остану овде, Ђуровић каже да су капацитети ограничени, да постоје места у форми колективног становања са 6.000 места, у којима могу да задовоље основне потребе.

Објашњава да људи који бораве у нашој земљи желе да наставе даље, али да је ситуација у окружењу таква да ће остајати "заглављени код нас".

Целокупан наш систем је заснован на претпоставци да ће људи који долазе код нас хоће да наставе даље. Окружење и ситуација око наше земље говори супротно, све ће теже моћи да наставе даље и биће заглављени неко време код нас, казао је он.

Одговарајући на питање да ли политика зида коју примењује Мађарска подстиче кријумчарење миграната који по сваки цену желе да наставе даље, Ђуровић наводи да између тога постоји јасна веза.

Та веза је јасна на терену. Не можете са политиком зида да зауставите миграцију, јер људи који су прешли 2.000 или 3.000 километара од свог дома и само су физички заустављени пред последњу земљу где желе да дођу, покушаће да реше своју ситуцију па и да ризикују живот да буде жртве кријумчара како би прешли ту ограду, навео је Ђуровић.

Он сматра да се на тај начин директно подстиче кријумчарење и да "политика зида" показује неразумевање елита које нису стручне у области миграција, а одлуке доносе из канцеларије.

Ђуровић је навео да би питање миграција могло да се реши другачије, тако што би се у земљама које се налазе у близини конфликтне земље  изградили капацитети, те да се солидарно распореди терет избеглиштва.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести