СРПСКИ ДОКТОР ХАУС ЛЕЧИ ПАДАЊЕ У НЕСВЕСТ: Ево и на који начин, ПАЦИЈЕНТИ ОДУШЕВЉЕНИ

„Ово је већ други пут за годину дана да сам пала, а да нико не зна шта се дешава са мном", , прича тужно и забринуто Јелица Марић из Панчева за ББЦ на српском.
lekar doktor pix
Фото: pixabay.com

Осећа као да тоне. Зујање у ушима, малаксалост, потом пријатне, топле слике у глави, и одједном - вика.

„Опет сам се онесвестила."

„Ово је већ други пут за годину дана да сам пала, а да нико не зна шта се дешава са мном", , прича тужно и забринуто Јелица Марић из Панчева за ББЦ на српском.

Сваки пут је тако пре него што изгуби свест и контролу над телом, а последњи пад је донео ударац главом о под и расечену усну.

Јелица Марић има оштећење аутономног нервног система који регулише дисање, крвни притисак и рад срца. То је и разлог што изненада губи свест.

Фото: Фото: Printscreen Youtube

Али, прошле су године док није дошла до дијагнозе.

Обилазила је лекаре, плаћала прегледе, а једини одговор који је добила било је слегање раменима.

Све док је доктори нису послали у Институт за кардиоваскуларне болести „Дедиње" у Београду и Неурокардиолошку лабораторију.

„У око 80 одсто случајева, реч је о рефлексним синкопама, пролазном губитку свести због оштећења аутономног нервног система.

„Вазовагалне синкопе су најчешће и оне су углавном повезане са разним врстама инфекција", прича професор доктор Бранислав Миловановић, шеф Неурокардиолошке лабораторије.

Миловановића пацијенти, али и колеге, често називају „доктор Хаус" по истоименој телевизијској серији о лекару који решава најчудније случајеве у медицини.

Шта је криза свести?

Синкопа или криза свести је падање у несвест због поремећаја циркулације у можданом ткиву и може да настане због различитих узрока - неуролошких, каридолошких и рефлексних.

„Овакав поремећај треба схватити озбиљно, јер је то стање које може да угрози живот пацијента, а то су најчешће млади људи.

„Кардиолошке болести, аритмије, блок у срчаном мишићу, оштећење залистака или неке урођене мане чине свега 10 одсто узрока кризе свести", прича Миловановић, стручњак за испитивање оштећења аутономног нервног система.

Прво се утврђује да ли је узрок падања у несвест кардиолошки или неуролошки, објашњава.

Они чине 20 одсто узрока и могу се отклонити лековима или операцијом, чиме се спречава стање које може да доведе и до смрти.

Остали узроци падања у несвест повезани су са вирусима и бактеријама.

„Те инфекције могу бити вируси херпес, Епштајн-Бар, који је узрочник инфективне мононуклеозе, цитомегаловирус, варичела зостер, херпес хумани вирус, али и неке бактерије, попут микоплазме, хламидије пнеумоније, токсоплазмозе, борелије", указује Миловановић.

Софтвер људског организма

У великој чекаоници института „Дедиње" била је и тридесетогодишња Бојана Лакић из Новог Сада.

„Све је почело пре три године, када сам пала из чиста мира на сред улице.

„Поновило се још неколико пута и нико није знао шта ми је, нарочито када су искључили све друге болести детаљним анализама", жали се Бојана док чека тестирање.

Неурокардиолошко тестирање је испитивање аутономног нервног система или, како професор Миловановић каже, софтвера нашег организма.

„Да би се испитао систем који је одговоран за рад пулса, притиска, срца, али и других органа, потребно је знање из свих области медицине, али и физике и математике", објашњава.

Док прича о непријатном искуству губљења свести, Бојана је везана око груди и струка, покривена и прикључена на неколико апарата.

„Удахни, задржи дах, хајде убрзано диши, као да трчиш", слуша упутства медицинске сестре.

Миловановић објашњава да се у њиховој лабораторији раде тестови за испитивање рада симпатикуса, нерва задуженог за подизање притиска и убрзавање пулса, и парасимпатикуса, који делује супротно.

„Вештачким путем изазивамо стрес и посматрамо како се фина мрежа нерава, која је диригент нашег тела, понаша.

„Један од њих је ментални стрес тест, где бирамо рогобатне бројеве, попут 1.017 и 17, па тражимо од пацијента да их сабира".

На тај начин се прате пулс, притисак и рад срца када постоји ментални стрес.

„Хладноћом такође стимулишемо нервни систем да видимо има ли оштећења.

„Тест подизања и спуштања је кључан, где се најбоље види да ли постоји поремећај", наглашава Миловановић.

Ово су само неки од 23 тестова који се раде.

„Хтели или не, када пацијент губи свест, морамо да решимо тај проблем и натерани смо да тражимо узрок.

„То је приступ Шерлока Холмса, хватање невидљивог убице или узрока који доводи до кризе свести и смрти пацијента", објашњава професор.

Бојана има умерено тешко оштећење аутономног нервног система.

Кардиолошки и неуролошки проблеми су искључени, па јој предстоји испитивање на вирусе и бактерије.

Уметност лечења

„Не постоји чаробни лек који покрива све.

„Углавном откријемо узрок, а ако су то вируси или бактерије, циљано лечимо", истиче Миловановић.

Лечење може да траје од неколико месеци па до две године.

„Користимо сву могућу артиљерију коју имамо, како бисмо одбранили организам.

„Када решимо хроничну инфекцију или запаљење, видимо да се повлаче друге аутоимуне болести, па и падање у несвест", јасан је професор.

У лечењу се користе антивирусни и антибактеријским лекови, али и суплементи, јер се код пацијената уочава мањак минерала и витамина.

„Аминокиселине, пептиди, антиоксиданси, само су неки од лекова који се користе у терапији.

„Употреба коензима Q10 једна је од главних ствари за лечење митохондрија, које служе за производњу енергије у организму", каже Миловановић.

Синдром хроничног умора

Лабораторија за испитивање аутономног нервног система користи се и за откривање озбиљног поремећаја, синдрома хроничног умора.

Болест која почиње јаком исцрпљеношћу може да доведе и до сталне прикованости за постељу, објашњава Миловановић.

„Пацијенте често шаљу на психијатрију, а то је заблуда, јер су овде вируси међу главним узрочницима болести.

„На основу мог вишедеценијског искуства, верујем да иза свега стоји херпес вирус - то су све успавани вируси, чије појављивање испровоцира стрес, који је свакако окидач за појаву болести", каже професор.

Међу главним симптомима болести су умор који траје дуже од пола године, пад енергије при физичком напору и поремећај спавања.

У лечење треба да буду укључени лекари различитих струка, јер је потребно обновити читав организам, додаје Миловановић.

„Надам се да ћу коначно сазнати узрок овог оштећења.

„Не могу више да функционишем овако нестабилна и да размишљам само хоћу ли пасти у несвест или не", јада се Бојана.

BBC

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести