Студенти траже смањење школарине за 30 одсто

БЕОГРАД: Студенти Универзитета у Београду предали су данас ректорки и председници КОНУС-а Иванки Поповић петицију, коју је потписало више од 11.000 студената са свих универзитета у Србији, а којом траже смањење школарине за 30 одсто у наредној школској години.
studenti, dnevnik.rs
Фото: Dnevnik.rs

Како је испричала студенткиња Кристина Урошевић, петицију је досад потписало више од 11.000 студената са универзитета у Београду, Новом Саду, Новом Пазару, Крагујевцу, Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици, а потписе ће у току дана доставити и министру просвете Младену Шарчевићу.

Један од разлога што студенти траже смањење школарине, како је навела Урошевић, јесте и то што у току ванредног стања већина факултета није водила рачуна о квалитету онлајн наставе, односно мали број професора је држао предавања и углавном се све сводило на постављање пдф презентација на сајт.

Урошевић наводи да су студенти у Србији са тим захтевом већ закаснили, с обзиром да је чак 85 светских факултета већ средином маја изашло са олакшицама за студенте и смањењем школарина.

"Ми у потпуности разумемо професоре, ситуацију у којој смо се сви нашли, разумемо да је све ново и неизвесно и управо је зато и овај захтев - за фер и поштеном ценом студија", казала је.

Студент Правног факултета Никола Арсенић саопштио је новинарима да је први корак који их охрабрује већ направљен и у том смислу казао да је најављена расправа о њиховом захтеву за 9. септембар на седници Сената.

Међутим, како каже, тек се сада сви налазе на тесту јер с једне стране је ситуација таква да факултети имају ризичну одрживост ако дође до смањења школарина, а с друге стране студенти са садашњим школаринама неће имати најосновније услове за живот.

"У ситуацији смо када држава мора да помогне", казао је Арсенић наводећи да је ректорка Ивановић и сама изразила жељу да се солидарише са студентима када је у питању смањење школарина.

Према његовим речима, сада су на потезу Министарство просвете и премијерка Ана Брнабић, који ће, како каже, имати избор или да покажу солидарност са студентима или да још једном покажу да немају разумевања за младе и на тај начин их опет терају из земље.

"Сада имају прилику да поврате наше поверење и да покажу да разумеју вољу великог броја студената. Не смемо да дозволимо да нам помоћ по питању образовања буде на последњем месту. Ако имамо помоћ за разне секторе, мислим да образовање треба да буде међу првима", нанвео је Арсенић.

Како каже, уколико не дође до смањења школарина, овога пута млади неће отићи из земље, већ ће масовно тужити факултете или организовати протесте.

"Расположење међу студентима је такво да тензија расте, студенти показују жељу да се што пре одлучи шта ће бити са школаринама. Последња солуција су нам масовни протести, последња солуција су нам масовне тужбе, зато апелујем да седнемо и да се договримо. Ово су тешка времена, највећа криза ове генерације, хајде да покажемо да разумемо тренутно ситуацију", поручио је Арсенић.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести