Више од 4.000 позива Центру за безбедност деце на интернету

БЕОГРАД: Више од 4.000 родитеља и деце обратило се за савет и помоћ Националном контакт центру за безбедност деце на интернету у протеклих годину дана, изјавила је данас државна секретарка Министарства трговине, туризма и телекомуникација Татјана Матић.
Tatjana Matić foto: Youtube/prinscreen
Фото: Youtube Printscreen

Она је на конференцији поводом Дана безбедног интернета у Научно-технолошком парку навела да је од фебруара прошле године, када је отворен Центар, по позиву родитеља или деце 38 предмета прослеђено Одељељњу за високотехнолошки криминал МУП Србије. Такође, 27 предмета упућено је Тужилаштву, 18 Министарству просвете, а неколико предмета прослеђено је Министарству здравља и службама за социјални рад. 

Она је истакла да Центар координира активностима свих министарстава и да је створен механизам да се брзо реагује када је пријављена угрожена безбедност деце на интернету.''''Нажалост, злоупотребе савремених технологија имају далекосежне и различите последице по ментално, физичко и психичко здравље деце и по њихов социјални живот'''', указала је Матић и додала да су се у почетку углавном јављали одрасли, али да се у за савет и помоћ све више обраћају и деца. 

Подсетила је да је влада формирала Координационо тело за безбедност деце на интернету и Савет који се бави вршњачким насиљем путем друштвених мрежа, као и да је донета Стратегија развоја информационе безбедности у оквиру које посебан сегмент посвећен безбедности деце.

Државна секретарка Министарства просвете, науке и технолошког развоја Анамарија Вичек истакла је да дигиталним технологијама и новим методама рада неопходнно обучавати не само децу, већ и наставника, те поновила да се од септембра у школе уводи пројектна настава.

''''Оно што ће бити новина од септембра јесте подучавање деце како да прикупљају и селектују и тумаче информације са интернета, како да креирају неке нове садржаје и деле их са вршњацима и другима и, што је најважније, како да то раде паметно и безбедно'''', рекла је Вичек.

Амбасадор УНИЦЕФ-а у Србији Мишел Сен Ло навео је да је дигитално доба утиче на децу и младе више него на било коју другу старосну групу, те да је описмењавање деце потребно не само да би научили како да користе рачунар и интернет већ и како да се заштите.

''''Сведоци смо злостављања деце и порнографије на интернету, мобинга и вршњачког насиља на друштвеним мрежама. Национални контакт центар одлично ради свој посао и учи децу како да овладају вештинама како би на интернету кликнули ''паметно'' и ''безбедно'''', приметио је Сен Ло.

Похвалио је што су деца и млади у Србији у средишту дигиталне политике, али је указао да је потребно да се она примењује у потпуности и да обухвата сву децу што се, како је рекао, посебно односи на заштиту приватности и идентитета деце на интернету и унапређење етичких стандарда и пракси.

Ло је изразио спремност УНИЦЕФ-а да подржи спровођење дигиталне политике у Србији напомињући да је у том сектору неопходно заједничко деловање владе, приватног сектора, цивилног друштва, родитеља и деце. Министарство трговине, туризма и телекомуникација обележава Дан безбедног интернета као међународног догађаја којег је иницирала Европска комисија, а порука за 2018.годину је "Креирај, повежи и подели поштовање- бољи интернет почиње са тобом''''.

Поводом Дана безбедног интернета данас је у Научно-технолошком парку награђен 51 наставник из Србије у оквиру шестог конкурса ''''Дигитални час'''' из области математике, природних и друштвених наука.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести