За бригу о жртвама трафикинга недостају кадрови

Амерички Стејт департмент објавио је крајем јуна Извештај о трговини људима, такозвани ТИП извештај за 2016. годину.

Према њему, Србија се ове године нашла на „листи за посматрање“. У извештају се, између осталог, наводи да је Србија земља порекла, транзита и дестинације за мушкарце, жене и децу изложену трговини људима, који су изложени сексуалној експлоатацији и принудном раду, укључујући и рад у кући и принудну прошњу.

- Жене из Србије изложене су трговини људима у циљу сексуалне експлоатације од стране српских криминалних група у суседним земљама и у Европи, посебно у Аустрији и Немачкој – наводи се у извештају. - Српски држављани, посебно мушкарци, изложени су радној експлоатацији, у радно интензивним секторима, као што је грађевинарство, у европским земљама (укључујући Азербејџан, Словенију и Русију) и у Уједињеним Арапским Емиратима. Деца из Србије, посебно ромска деца, изложена су трговини људима због сексуалне експлоатације, принудног рада и принудне прошње на територији Србије.    Мигранти и избеглице из Авганистана, Ирака, Сирије и околних земаља подложни су трговини људима у Србији. Влада Србије не испуњава у потпуности минимум стандарда за елиминацију трговине људима, али чини значајне напоре у том правцу, закључак је Стејт департмента.

„Иако је Влада Србије основала нову канцеларију, у оквиру полиције, како би координисала и организовала своје напоре у борби против трговине људима, није обезбедила кадрове нити новац за ово ново тело, те су постојеће структуре за координацију мањкале ресурсима, нису биле ангажоване пуно радно времеили су биле нефункционалне. Идентификација жртава је знатно смањена“, наводи се у извештају и додаје да се све ово дешава делимично и због тога што је борба против трговине људима постала нижи приоритет док се Влада бавила проблемом повећаних ирегуларних миграција кроз земљу у 2015. години.

Као још један разлог за недовољну бригу о жртвама сачиниоци Извештаја наводе и недостатак координације државе са невладиним сектором, као и због тога што државни центри за социјални рад нису имали довољно специјализованих програма и обученог особља за рад са жртвама трговине људима.

- Број истрага, суђења и пресуда је смањен, а држава жртвама није обезбедила довољну заштиту током кривичних поступака, због чега су биле изложене застрашивању и секундарној трауматизацији - каже се, између осталог, у Извештају о трговини људима америчког Стејт департмента за ову годину.

Б. О.

EUR/RSD 117.0683
Најновије вести