ЗАРАЖЕНИ ВИРУСОМ ЗАПАДНОГ НИЛА НА БОЛНИЧКОМ ЛЕЧЕЊУ У УНИВЕРЗИТЕТСКОМ КЛИНИЧКОМ ЦЕНТРУ ВОЈВОДИНЕ: Петоро оболелих у Клиници за инфективне болести

На Клиници за инфективне болести Универзитетског клиничког центра Војводине (УКЦВ) лечи се петоро пацијената оболелих од вируса Западног Нила, казао је за „Дневник” управник Клинике професор др Томислав Преведен.
д
Фото: Архива Дневника

- Пацијенти су у средње тешком стању, значи да нису животно угрожени, али њихово стање захтева болничко лечење и они добијају терапију – рекао је др Преведен и додао како лечење у болници траје од две до три седмице.

Пацијенти су из Новог Сада, Сремске Митровице, Куле, Сенте и Сомбора, а сви имају више од 50 године, напоменуо је професор Преведен.

Ова болест јавља се током лета, обично средином јула па до краја августа, када су велике температуре, због боравка људи у природи, велике влаге, погодних станишта за комарце и када се вирус довољно намножио у комарцима. Професор Преведен каже да болест преносе заражени комарци, али напомиње да болест неће добити свака особа коју убоде заражени комарац, већ само они који имају склоност.

- Симптоми су температура, главобоља, слабост, поремећај свести, повраћање, упала мозга. То је грозница и симптоми су налик грипу. Они који осећају симптоме треба да се јаве лекару – напоменуо је др Преведен.

Фото: Архива Дневника

Особе које су старије од 60 година и већ болују од неких других болести осетљивије су за тежу форму болести. Др Преведен каже како специфичне терапије нема, засад нема ни вакцине, већ се примењују неспецифичне мере лечења и лече се симптоми, а терапије помажу да се болесник опорави. Након болничког, следи период кућног опоравка, а ретко остају последице попут главобоље и смањене концентрације, које се јављају код упала мозга.

Др Преведен напомиње да није сваки комарац заражен вирусом Западног Нила, а да се болест преноси крвљу, убодом, инсект сисајући крв преноси заразу у крв домаћина, односно човека. Симптоми болести почињу да се јављају након неколико дана, најкасније после две седмице.

Директорка Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут” Верица Јовановић изјавила је да у 80 одсто случајева лица која су у контакту са комацима зараженим грозницом Западног Нила не оболе.

- Иначе у 80 одсто случајева, сва лица која буду у контакту са комарцима који носе овај вирус, не оболе. У 20 одсто случајева се јаве одређени симптоми и они су најчешће блажег карактера, грозница, болови у зглобовима, појачан умор, али се најчешће и не примети да је инфекција - објаснила је Јовановић и додала да се неуроинвазивна форма грознице јавља у један одсто случајева.


Мере заштите

Верица Јовановић је подсетила да су мере заштити против комараца личне и да подразумевају избегавање боравка на оним местима и у оним периодима дана када је њихова активност највећа, у сумрак и рано ујутру.

Такође, када је у питању лична заштита, додаје да она подразумева ношење гардеробе са дугим рукавима, обично светлих боја, коришћење заштитних средстава на отвореним деловима коже који ће помоћи да не дође до убода комараца.


Неуроинванзивна форма, како је навела, представља клиничку манифестацију где особа осим умора, повишене температуре, грознице, болова и опште ломности, може да упадне у стање коме и у неким случајевима је неопходно да буде лечена на одељењима интензивне неге, јер се јаве знаци и симптоми инфекције мозга, енцифалитис и менингитис.

- Ми не можемо да предвидимо да ли ће се инфекција развити у тежу клиничку форму, али обично повишена температура која почиње ођедном, без икаквих других симптома већ само са осећајем умора, и ако то повежемо са неким боравком у природи, нарочито поред воде, може да укаже на такву инфекцију -  истакла је Верица Јовановић.

Како је још рекла, најчешћа је инфекција блаже форме, код 20 одсто случајева или сваке пете особе која дође у контакт са узрочником ове инфекције, пролази благо и брзо, кроз седам до 10 дана, али да када су у питању неуроинванзивне форме, обавезно је посетити специјалисту за инфективне болести где се предузима лечење које дуже траје.

Љ. Петровић

EUR/RSD 117.1050
Најновије вести