Раст цена нафте успорио, на тржиштима акција настављен пад

ЛОНДОН: Цене нафте су успориле раст, док су акције на глобалним берзама наставиле да тону, након медијских извештаја о изгледима за увођење забране увоза руске у САД нафте, што је изазвало страх од инфлације и успоравања економског раста међу инвеститорма.
nafta
Фото: pixabay.com

Цена међународне референтне нафте Брент, која је накратко достигла у понедељак више од 139 долара по барелу, ублажила је раст на око 2,6 посто на 126,42 долара за барел на поподневном трговању у Азији, извештава Ројтерс.

Америчка нафта WТИ се тргује за 121,55 долара по барелу, односно у плусу за 1,8 одсто у односу на ниво на отварању тржишта претходног дана.

Администрација америчког председника Џоа Бајдена спремна је да настави са планом забране увоза руске нафте чак и ако то не ураде европски савезници, пренео је Ројтерс у понедељак, позивајући се на добро упућене изворе.

Нафта је већ достигла 14-годишњи максимум, а Русија је упозорила да би цене могле да порасту на 300 долара по барелу и да би могла да затвори магистрални гасовод до Немачке ако Запад забрани увоз нафте због напада Москве на Украјину.

Немачка је одбацила предлог да се забрани увоз руских енергената, а канцелар Олаф Шолц је изјавио да највећа европска економија убрзава планове за повећано коришћење алтернативних извора енергије, али да не може преко ноћи зауставити увоз руске енергије.

Европска тржишта акција ће данашње трговање почети, како се чини, на силазној путањи. Пан-регионални индекс фјучерса ЕуроСтокс 50 је у минусу од 1,98 посто, немачким ДАКС фјучерси су у губитку 1,89 процената, а лондонски ФТСЕ за 0,93 одсто. Цене америчких акција на терминском тржишту у индексној корпи С&П 500 е-мини, ослабиле су за 0,32 посто.

Најшири индекс азијско-пацифичких акција МСЦИ, без јапанских потонуо је за 1,0 проценат на поподневном трговању по локалном времену, пратећи велики пад који су током ноћи занележиле акције Вол Стриту.

Сва три главна индекса Њујоршке берзе су се стропоштала, при чему је индустријски Дау Џонс пао за 2,37 посто, С&П 500 за 2,95 одсто, а технолошки Насдак Композит за 3,62 процента.

Јапански индекс Никеи се спустио данас за 1,43 процента на најнижи ниво у последњих 16 месеци, док су аустралијске акције пале за 0,83 одсто.

Акције на кинеским берзама такође повећавају губитке данас, након што су на претходној сесији дотакле 20-месечни минимум, под притиском забринутости због инфлације и епидемије корона вируса.

Индекс најликвиднијих кинеских акција је пао за 1,26 посто, док је хонгконшки Ханг Сенг склизнуо за 0,36 процената.

Тржишни актери сматрају да ће раст цена нафте и других сировина подстаћи даљи раст инфлације широм света, при чему процењују да ће подаци који треба да буду објављени ове недеље показати скок фебруарске инфлације у САД-у од 7,9 посто на годишњем нивоу у односу на 7,5 процената у јануару.

На валутним берзама, евро се опправио за 0,1 проценат на 1,0857 долара, након што се прошле недеље суновратио према америчкој валути за 3,0 процента, на најнижи ниво од средине 2020.

Доларски индекс, који прати вредност долара у односу на корпу главних ривала, остао је стабилан на 99,212 поена.

Спот цена злата е незнатно спустила на 1.989,66 долара по унци.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести