СТАН НА ДАН – ДОШАО ЈЕ КРАЈ? Нови порез прелива чашу: Издавање више НИЈЕ ИСПЛАТИВО
Издавање станова на дан, некада један од најисплативијих модела зараде у Београду, убрзано губи смисао. Пореска управа Србије најавила је увођење пореза по броју кревета, што значи да ће сви који се баве краткорочним изнајмљивањем ускоро добити пореска решења.
Ова вест долази у тренутку када је тржиште краткорочног смештаја већ у кризи – попуњеност апартмана у Београду пала је испод 30 одсто. Према подацима Републичког завода за статистику, број туриста у прва три месеца 2025. пао је за више од 28% у односу на исти период прошле године, а ноћења су у марту опала за 14,6%.
У међувремену, број регистрованих апартмана расте. Министарство туризма наводи да их је сада 16.343, са преко 27.000 кревета, што представља раст у односу на прошлу годину. Ипак, стручњаци упозоравају да се званични подаци не поклапају са стањем на терену. Инвестициони саветник Никола Сенеши тврди да реално активно послује око 9.500 станова, док је права понуда знатно мања — највише 5.000 станова.
Цене су значајно пале
– Цене су значајно пале, издавање више није исплативо, а додатни порез ће одвратити многе и од краткорочног и од дугорочног закупа, каже Сенеши.
Према његовим речима, тренутна нето цена по ноћењу, без провизија, износи око 34 евра, што на месечном нивоу за просечан једнособан стан доноси око 320 евра. Половина тог износа одлази на трошкове, а власници морају бити физички ангажовани свакодневно.
– Овакав модел издавања има смисла само ако се порез не плаћа. Чим се уведе било какав намет – паушални или по заради – зарада се своди на минимум или потпуно нестаје, упозорава он.
Све у свему, ако се тренд настави, краткорочни закуп у Србији могао би ускоро постати нерентабилан, што ће неминовно утицати и на структуру понуде на тржишту некретнина.