Љајић: Одлука Хрватске кршење ССП, обратићемо се Бриселу

БЕОГРАД : Министар трговине, туризма и телекомуникација Расима Љајића оценио је данас, поводом увођења ванцаринских баријера од стране Хрватске приликом увоза пољопривредних производа из Србије и других земаља које нису чланице ЕУ, да се ради о драстичном кршењу Споразума о стабилизацији и придруживању од стране Хрватске, те најавио да ће Србија због тога да се обрати Европској комисији  и тражити да се преиспита одлука званичног Загреба.
rasim ljajic, FB--1658
Фото: Расим Љајић, фото: Дневник (Ф. Бакић)

"Овде се очигледно ради о драстичнмом кршењу Споразума о стабилизацији и придруживању између Србије и ЕУ од стране Хрватске, и то у члану 36. став 1. у коме се каже да ''од дана ступања Споразума на снагу неће бити уведене нове царине или дажбине које имају исто дејство, нити ће оне које се већ примењују бити повећане''" указао је Љајић у изјави Тањугу.

Због тога, како је најавио, већ данас ће се Србија обратити Европској комисији и тражити да се преиспита одлука Хрватске као чланице ЕУ.

Љајић, који је и потпредседник Владе Србије, је додао и да се, што се тиче реакције Србије на ову одлуку Хрватске, неке од мера које су везане за појачан фитосанитарни надзор већ спроводе.

Најавио је да ће бити контактиране и земље региона, пре свега Македонија и Босна и Херцеговина, које су такође погођене овом хрватском мером, у циљу заједничког наступа пред Европском комисијом ради заштите наших економских интереса.

"Одлука Хрватске представља и драстично кршење правила и принципа Светске трговинске организације, која говоре о томе да не сме бити дискириминације између домаћих и увезених производа у погледу дажбина", подвукао је Љајић.

"Ми не желимо никакав трговински сукоб са Хрватском, јер он није у интересу ни једне ни друге земље. Најбоље би било да ово питање решимо на билатералној основи, али уколико то не буде било могуће, онда остаје да проблем интернационализујемо и тражимо решења у оквиру Европске комисије", закључио је он.

Хрватска је проширила списак воћа и поврћа које мора да прође фитосанитарни надзор на граници ако долази из трећих земаља, у које се убраја и Србија, и одредила таксе које су 22 пута више од досадашњих.

Нове цене такса су 22 пута више од досадашњих - уместо 90 куна (12 евра) сада их наплаћују 2.000 (270 евра), пише лист.

Према подацима Привредне коморе, Србија је у 2016. години извезла робе у Хрватску у вредности од 116 милиона евра, а увезла за 79 милиона. 

У извозу Србије доминирају уље и уљарице, смрзнуто воће и поврће, па акцизна роба, пиће и дуван.

EUR/RSD 117.1309
Најновије вести