Инфлација у Еврозони пала на 6,9 одсто у марту; Лагард: Базна инфлација превисока

ЛУКСЕМБУРГ: Инфлација у 20 земаља евро зоне успорила је на најнижи ниво у години како су цене енергената пале, али су трошкови хране и даље у порасту, што одржава притисак на Европску централну банку да додатно повећа каматне стопе.
inflacija statistika
Фото: pixabay.com

Према процени Евростата, очекује се се да ће годишња инфлација у еврозони бити 6,9 одсто у марту ове године, што је пад са 8,5 одсто колико је износила у фебруару.

Гледајући главне компоненте инфлације у еврозони, очекује се да ће храна, алкохол и дуван имати највећу инфлацију и то 15,4 одсто у поређењу са 15,0 одсто у фебруару, затим следе неенергетска индустријска добра (6,6 одсто са 6,8 одсто у фебруару), услуге (5 одсто, у поређењу са 4,8 одсто у фебруару) и енергетику (-0,9 одсто, у поређењу са 13,7 одсто у фебруару), саопштила је данас статистичка агенција ЕУ.

Инфлација у еврозони се смањује откако је достигла врхунац од 10,6 одсто у октобру, а последња цифра је нешто испод онога што је већина економиста очекивала.

То одражава значајан пад у неким од већих економија континента, попут Шпаније и Холандије, где се инфлација преполовила у марту, саопштила је Европска статистичка агенција.

 Базна инфлација која искључује променљиве цене хране и енергије, и даје бољи увид у даље токове инфлације на дужи рок, порасла је на рекордних 5,7 одсто са 5,6 одсто претходног месеца.

Председница Европске централне банке Кристин Лагард изјавила је данас да се ЕЦБ  спрема да повећа каматне стопе „на јулском састанку“ како би „могла да изађе из негативних каматних стопа до краја трећег квартала“.

Она је оценила да је базна инфлација „значајно превисока” и да ће политика нормализације бити “постепена”, како би се инфлација вратила на циљ од 2 одсто.

 Обраћајући се студентима у Фиренци, у Италији, она је поновила да ће се ЕЦБ ослањати на пристигле податке при доношењу будућих одлука о каматним стопама и да ће учинит „све што је потребно“ да смањи скокове цена, уз напомену да су недавна финансијска превирања и геополитичке тензије створиле неизвесност.

"У борби против високе инфлације имамо неопходне алате и користићемо их, посматрајући податке и прогнозе наших стручњака, али и процењујући трансмисију наше монетарне политике на најбољи могући начин, како бисмо утврдилии стопе док се инфлација не врати на 2 одсто", поручила је Лагард, пренела је агенција АНСА.

ЕЦБ, Федералне резерве САД и Банка Енглеске подигле су каматне стопе овог месеца јер се фокусирају на борбу против скока цена.

 Инфлација је у фебруару износила 6 одсто у САД и 10,4 одсто у Уједињеном Краљевству.

 У еврозони су цене хране, алкохола и дувана порасле за 5,4 одсто, брже од претходних 15 одсто, што је знак да су европски потрошачи и даље под притиском.

 Цене енергената су, међутим, пале за 0,9 одсто, што је очекивано, након што су трошкови нафте и природног гаса порасли у марту 2022. године, када је Русија напала Украјину.

 Рат је значајно повисио цене природног гаса који се користи за грејање кућа и производњу струје прошле године, пошто је Русија у великој мери прекинула снабдевање Европе, што је подстакло укупну инфлацију.

Најновији подаци указују да су се блага зима и напори да се складишти и набави гас из неруских извора исплатили.

 Цене робе су пале на 6,6 одсто са 6,8 одсто претходног месеца, док су услуге порасле за 5 одсто, са 4,8 одсто, наведено је у саопштењу Евростата.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести