ВРЕМЕ НИ МАЛИНИ НЕ ОДГОВАРА Приноси мањи, цена расте у небо
Због временских услова и мањих површина под засадима малине очекује се да ће откупна цена тог црвеног злата бити већа него лане.
Због недавног невремена које је задесило Србију приноси овог воћа ће дефинитивно бити мањи и од прогнозираних. О томе у којој мери ће сви ови фактори утицати на овогодишњу откупну цену малине говорили су за Курир телевизију малинари из Чачка и Ивањице.
Према речима малинара, ситуација у овој грани пољопривреде нестабилна је последње три године. Најпре због уласка у сезону бербе без утврђене откупне цене, као што је то био случај 2023. када је малина откупљивана за 190, односно 200 динара по килограму, а наредне године за 50 динара више. Ова година је кренула са временским условима који малинарима никако не иду на руку.
- Значи имали сте низ ствари које нико није могао да предвиди, имали сте тај априлски мраз, мајски мраз, где је у самој вегетацији изданака самих родних гранчица дошло до измрзавања и кад погледате саму плантажу, она има масу, али цветни плодови, то јесте цветови, дошло је до тог изражаја да немате, родних тих гранчица и сама ситуација са друге стране, кад погледате, имате малину, стоји само стабљика, али родних гранчица не постоји. То је показатељ да ће бити од 30 до 50% мање малине - каже Добривоје Радовић, малинар из Ивањице - председник Асоцијације малинара Србије.
Произвођачи из околине Чачка деле судбину остатка Србије, али су у предности у једној ствари.
- По 400 динара треба је све покосити. Не треба уопште радити, јер то се не исплати, само се прави посао народу и држави. Па овде ја, с којима ја послујем и колико чујем од осталих, да је овде исплаћено све и на време се исплаћује. Ја дајем Fresh Line фирми, они су свака им част, што се тиче њих, ја немам да кажем лошу реч ни једну - рекао је Миланко Дуканац, малинар из Балуге код Чачка .
Добра вест у малинарству је да превеликих залиха малине нема. Из асоцијације произвођача су већ ступили у контакт с новим кабинетом министра пољопривреде и све зависи шта ће тамо бити договорено.
- Мислим да није питање која ће бити цена него да ли ће имати малине. Значи нека реална цена је 450 динара, а с тенденцијом раста као горе. То је оно што се очекује и што мора тако бити. Ми очекујемо у скоријем времену, да ће бити састанак са новим министром и кабинетом, извозницима и хладњачарима и да ћемо ту што пре одрадити тај састанак и изнети чињеницу да нема стварно малине на тржишту, да нема у лагерима. Има, то су ситне неке количине, али то су цене значи, продајне у Србији, причамо, неко је сачувао, ко не дугује, нема обавезе, плаћено је прошле године 250-260 пре пољопривредним произвођачима, има ко није платио, 250-260, сада продајне цене у Србији са ПДВ-ом, међусобна трговина, не причамо о извозу, негде до 500 динара - каже Радовић.
Одрађени број великих произвођача из Ариља, Ивањице, Косјерића и Пожеге тек ових дана од хладњачара добија новац за прошлогодишњи род. Међутим, највећи дуг одкупљивача датира из 2023. и он је малинарима само делимично измирен.