Механизам поподне изриче другостепену пресуду Ратку Младићу

ХАГ: Жалбено веће Механизма за кривичне судове у Хагу објавиће поподне другостепену пресуду некадашњем главном команданту Војске Републике Српске, генералу Ратку Младићу.
Mladić u Haškom tribunalu foto: Tanjug
Фото: Tanjug

Првостепеном пресудом Хашког трибунала, чији је рад наследио Механизам, Младић је у новембру 2017. године осуђен на доживотни затвор, након чега су и одбрана и тужилаштво изјавили жалбе на ту одлуку.

Жалбено веће може првостепену пресуду да потврди у целости, да је преиначи у појединим делоима или у погледу казне или да је укине у целости и наложи понављање суђења.

Према информацијама Танјуга, Младић ће лично присуствовати изрицању пресуде, као и његов син Дарко.

Младићеви браниоци Бранко Лукић и Драган Иветић, међутим, неће бити на изрицању пресуде, јер нису у могућности да приступе суду у Хагу, нити да изрицање пресуде испрате видео конференцијском везом.

Због изостанка бранилаца, Жалбено веће је одлучило да Младићу, само за ово рочиште, омогући присуство правног саветника, адвокатицу Пету Луизе Багот (Пета-Лоуисе Баготт) која ће према, одлуци већа, заступати Младићеве интересе.

Младић је првостепеном пресудом осуђен на доживотни затвор, са образложењем да је "значајно допринео извршењу геноцида у Сребреници и других ратних злочина почињених на територији Босне и Херцеговине".

Осуђен по 10, од 11 тачака оптужнице.
 

Ослобођен је само оптужбе за геноцид у шест општина - Фоча, Кључ, Котор-варош, Приједор, Сански мост, Власеница.

На ову пресуду жалбе су уложили и тужилаштво Механизма и Младићеви браниоци.

Првостепено веће Хашког трибунала је у новембру 2017. године закључило да је Младић својим деловањем значајно допринео извршењу геноцида над босанским муслиманима у Сребреници, да је терорисао становниство Сарајева, да је наређивао узимање талаца...


Дарко: Генерал је спреман да се појави пред Жалбеним већем

Генерал Ратко Младић се осећа добро и спреман је да се појави пред Жалбеним већем у Хагу, потврдио је данас његов син Дарко.

Дарко је за бањалучку РТРС рекао да је јутрос разговарао са оцем.

Верује, казао је, у ослобафјајућу пресуду генералу Младићу.


Ослобођен је само оптужбе за геноцид у шест општина - Фоча, Кључ, Котор-варош, Приједор, Сански мост, Власеница.

Приликом читања пресуде председник судског већа Алфонс Орије рекао је да је веће закључило да Младић није крив по тачки 1, по оптужби која га терети за геноцид у шест општина БиХ, претходно образложивши да није доказано да је циљ удруженог злочиначког подухвата био геноцид.
 

Осуђен је по других 10 тачака оптужнице:
 

- по тачки 2 за геноцид у Сребреници,

- по тачки 3 за злочин против човечности,

- по тачки 4 за истребљење и злочин против цивилног становништва,

- по тачки 5 због убистава и злочин против цивилног становништва,

- по тачки 6 због убистава и кршења закона и обичаја ратовања,

- по тачки 7 због депоратција и злочин против цивилног становништва,

- по тачки 8 због нехуманог премештања и злочина против цивилног становништва

- по тачки 9 осуђен је због терорисања, кршења закона и обичаја ратовања

- по тачки 10 осуђен је због противправнних напада на цивиле и кршење закона и обичаја ратвоања и

- по тачки 11 због узимања талаца - особља УН и кршења закона и обичаја ратовања.

Оптужницом се теретио за четири злочиначка подухвата (УЗП), а за један од њих који се односи на шест општина је ослобођен.

Осуђен је због удружених злоциначких подухвата који се односе на Сребреницу, Сарајево и узимање талаца.

Суђење генералу ВРС почело је у мају 2012. године, а окончано 15. децембра 2016. године.

Младић је ухапшен у мају 2011. године, након 12 година скривања, у месту Лазарево у Србији, и изручен Хагу.

Хашко тужилаштво је 25. јула 1995. године Трибуналу поднело прву оптужницу против Ратка Младића на којој је био заједно са првим председником Републике Српске Радованом Караџићем.

Оптужница је више пута проширивана, а коначно је прецизирана 2002. године. Будући да су у размаку од три године ухапшени да им је суђење почело у различитим периодима оптужнице против су њих развојене и судило им се у одвојеним поступцима.

Караџић у марту 2016. године првостепено осуђен на 40 година затвора и чека правоснажну одлуку Трибунала у притворској јединици у Схевенингену.

Као врховни командант српских снага у Босни и Херцеговини Младић је оптужен за планирање, подстицање и наређивање свих злочина које су његови потчињени извршили.

Младић је током суђења негирао кривицу а са тимом својих бранилаца покушао да оспори наводе тужилаштва и исказе сведока.

Будући да је лошег здравственог стања, његова породица и браниоци су небројено пута тражили да му се омогући лечење на слободи, али Хашки трибунал а после ни Механизам, те захтеве до данас није усвојио.

Светски медији о Младићу, ослобађање неизвесно
 

Светски медији баве се изрицањем другостепене пресуде некадашњем главном команданту Војске Републике Српске, генералу Ратку Младићу, које је најављено за поподне, наводећи да ће суд у Хагу потврдити или поништити ранију пресуду којом је осуђен на доживотни затвор.

Британска агенција Ројтерс оцењује да ће се са изрицањем пресуде "ставити тачка" на последње суђење за "геноцид на територији БиХ пред судом Уједињених нација за бившу Југославију".

Судије ће у 15 часова почети читањем пресуде.

Британски лист "Гардијан" пише да ће пет судија изнети своје закључке о 10 тачака оптужнице - које укључују истребљење, присилно премештање, терор, узимање талаца и незаконите нападе на цивиле - по основу којих је Младић 2017. године осуђен.

Ово ће бити коначна пресуда суда, без права на нову жалбу.

Исход данашњег рочиштва је, према оцени "Гардијана", неизвестан, иако је врло мало вероватно да ће Младић бити ослобођен. То би, како додаје тај лист, захтевало да тројица судија ослободе Младића од свих оптужби.

Ројтерс подсећа да је Младић (78) био на челу снага "босанских Срба" током рата у БиХ 1992-1995. године. Осуђен је 2017. године под оптужбом за геноцид, злочине против човечности и ратне злочине, укључујући "терорисање цивилног становништва Сарајева током 43-месечне опсаде и убиство више од 8.000 муслиманских мушкараца и дечака у Сребреници у 1995. години".

Тужилац Серж Брамерц је, уочи данашње одлуке, нагласио важност изрицања пресуде Младићу због, како је навео, жртава које живе са траумом и сећањем на сукобе из 1990-их.

Ако разговарате с преживелима и мајкама (Сребренице) које су изгубиле мужеве, синове, живот им је заиста стао на дан геноцида, рекао је Брамерц новинарима уочи пресуде.

Младићеви адвокати жалили су се на осудујућу пресуду, наводећи да бивши генерал не може бити одговаран за потенцијалне злочине које су починили његови потчињени. Тражили су ослобадајућу пресуду или поновно суђење.

Тужиоци, с друге стране, желе да се његова пресуда потврди.

Америчка агенција АП је у осврту на данашњу пресуду Младићу, кога назива "касапином из Босне", навела да ће се овом пресудом у жалбеном поступку завршити кривично гоњење тужилаца Уједињених нација за злочине почињене у рату, у којем је, како наводи АП, убијено више од 100.000 људи, а милиони остали без крова над главом.

EUR/RSD 117.1131
Најновије вести