ТЕМА „ДНЕВНИКА”: Судске таксе и трошкови превисоки за сиромашне

Судске таксе и остали трошкови поступка пред судовима у Србији превисоки су не само за социјално најугроженије већ и за плитке yепове неколико слојева изнад категорије екстремно сиромашних грађана – корисника социјалне помоћи, па би све надлежне институције требало да развију јасне смернице за остваривање сиромашког права, а тичу се могућности ослобађања судских трошкова, једна је од препорука Комитета правника за људска права на основу обављене анализа судске праксе по предлогу за ослобађање од плаћања судских трошкова у парничној материји. 
pravda sud
Фото: pixabay.com

Немогућност остваривања права сиромашних на ослобађање од судских трошкова, иако је та могућност регулисана законима, одвраћа грађане лошег материјалног стања од покушаја да своја права штите пред судом. Директор Комитета правника за људска права ЈУКОМ Милан Антонијевић каже за „Дневник” да је закон по питању могућности ослобађања судских трошкова јасан, али да стучњаци ЈУКОМ-а, радећи анализу, у пракси нису видели велики број случајева у којима се суд одлучио да омогући грађанима ро право.

– Било је занимљиво ући у праксу наших судова и гледати из угла грађана како изгледа правосуђе, колико грађани познају своја права у одређеним случајевима, када говоримо о најосетљивијим категоријама становништва које јесу у стању сиромаштва, како се правосуђе понаша и колико има могућности да они у складу са законом буду ослобођени судских трошкова – напомиње Антонијевић. – С једне стране, грађани нису ни познавали довољно које су им могућности остављене законом, али с друге, поступајући судија заиста има обавезу да странку поучи, да приближи одређени поступак грађанима, а ту могућност имају и адвокати који су поступали.

Такође, законодавац мора бити одређенији по питању могућности ослобађања од плаћања судских трошкова и такси у циљу оставарења приступа правди, а није потребно, како сматра Антонијевић, да се због тога мења велики број закона.

ЈУКОМ у својој анализи подсећа на то да је право на ослобађање од плаћања такси и трошкова поступка  саставни део права на правично суђење, које је гарантовано Европском конвенцијом о заштити људских права и основних слобода.

Приликом одлучивања о праву на ослобађање од судских такси и трошкова поступка, суд би, сматра Антонијевић, морао да цени да ли одређени судски поступак доводи грађане у стање оскудице, а не само да ли је корисник социјалног примања.

По мишљењу Антонијевића, кад је реч о даљим корацима на усклађивању самог закона, требало би водити рачуна и о оним грађанима који нису корисници социјалне помоћи, али који јесу у стању оскудице по неким другим параметрима, и да се прошири група оних који остварују право на ослобађање од такси и судских трошкова.

Антонијевић, наиме, указује на то да је анализа показала да велики број грађана који се не одлучују на то да своја права штите пред судом, истичу баш материјални елеменат, нарочито трошкове пред судовима вишег степена, код ревизије и других поступка који су и те како материјално захтевни.

– То је био довољан сигнал да апелујемо на све оне који учествују у судском поступку и оне који доносе законе – да преиспитају своју политику и да видимо на који начин се закони могу и морају спроводити, да видимо да ли је политика судских трошкова и такси адекватна и да ли она можда одвраћа велики број грађана од упуштања у судски поступак ради заштите неког свог права. Овде не говоримо о томе да ће правосуђе остати без значајног дела новца, већ да држава мора водити активну социјалну политику, да и сама одредба Устава која штити приступ правди свим грађанима, мора бити спроведена и у области трошкова судског поступка – подвлачи Антонијевић.   


Препоруке о олакшавајућим мерама

„Према ставу Европског суда за људска права, неприступачне судске таксе представљају потенцијална фактичка ограничења права на приступ правосуђу. Интерес државе у сакупљању судских такси мора бити правилно избалансиран с интересима лица које треба да приступи суду и правди, тако да ослобађање од такси мора бити предвиђено позитивним прописима. У оквиру Савета Европе, Комитет министара СЕ донео је Препоруку државама-чланицама о мерама које олакшавају приступ правди, у којој је наглашено да услов за започињање поступка не сме да буде, имајући у виду природу случаја, неразумна сума новца. Државе треба да обезбеде да судске таксе буду смањене или укинуте када представљају препреку приступа правди. Систем судских такси треба да буде испитан у смислу те олакшице. Државе морају да посвете пажњу питању трошкова за адвокате и стручњаке онолико колико они представљају ограничење приступа правди. Морају бити обезбеђене неке форме контроле износа тих трошкова”.


ЈУКОМ је, уз анализу, сачинио и приручник и дате су препоруке, како напомиње Антонијевић, „да се сви који учествују у систему суђења, најпре правосуђе, потом Високи савет судства, који би требало да то све надгледа, али и Министарство правде, које може дати одређену кампању тим поводом, укључе да би велики број грађана могао остварити приступ правди”. Као позитиван помак уследило је то што је на одређеном броју сајтова наших судова грађанима постала доступна информација о законским могућностима по питању ослобађања судских такси и трошкова поступка.

– Важно је да се грађанима омогући таква информација да би, кад иду на суд, били спремнији да своја права у потпуности штитите и да добију оне могућности које им закон пружа. Закони су ту да би се спроводили и ако има одређене политике која би помогла најсиромашнијим грађанима да остваре приступ правди и да приђу суду и да на једнак начин имају могућност да на суду докажу своја права као и они који имају новца, то у сваком случају треба да користе – истакао је Антонијевић.

Ј. Јаковљевић

EUR/RSD 117.2043
Најновије вести