Адолесценти се лако хватају флаше и чаше

По истраживању Института за јавно здравље Војводине о преваленцији употребе психоактивних супстанци међу ученицима првих разреда средњих школа и гимназија у Новом Саду, рађеног крајем прошле године, више од две трећине шеснаестогодишњака је навело да су бар једном у животу пробали алкохолно пиће, при чему је 17,5 одсто пробало с десет година или раније.
y
Фото: pixabay.com

Готово сваки четврти испитаник је у свом животу 40 и више пута пио неко алкохолно пиће, док је у последњих 12 месеци готово 74 одсто испитаника пило алкохол.

– Више од трећине испитаника је бар једном у животу попило пет или више пића у једној прилици, док је сваки десети то учинио три до пет пута – рекла је специјалиста социјалне медицине у Институту за јавно здравље Војводине доц. др Снежана Укропина. – Током 2017. године, под утицајем алкохола око два одсто шеснаестогодишњака је завршило у болници због интоксикације, док је готово осам одсто њих управљало моторима, аутомобилима или другим возилима.

Како нам је рекла наша саговорница, истраживање је спроведено применом батерије питања из анкетног упитника „Европско школско истраживање о употреби алкохола и других дрога међу младима”. Рађено је у 19 средњих школа и гимназија, обухвативши 65 разреда и 1.067 ученика, од тога 480 младића и 587 девојака узраста 16 година.

– Највећи проблем код адолесцената и употребе алкохола је тај што они пију ексцесивно, односно пију докле год могу да приносе чашу или флашу устима, немајући никакве границе – рекла је педагог у Саветовалишту Дома здравља „Нови Сад” за младе др Јована Билак.

Један од проблема је што је алкохол свакодневно распрострањен и његова конзумација у свим приликама постала је друштвено прихватљиво понашање, а деца прате модел понашања одраслих. Како је рекла наша саговорница, адолесценција је најбурније време у развоју сваког појединца, и у том периоду од 11 до 19 године врло су радознали, имају велику жељу за сталним експериментисањем и истраживањем, при том не размишљајући о последицама. Полако се окрећу од одраслих људи као ауторитета према својим вршњацима јер им постаје битније мишљење друштва него одраслог човека те ће урадити све само да не буду одбачени од групе.

– Ако већина њих пије, велика је вероватноћа да ће се и други прикључити – рекла је Јована Билак. – Адолесценти би требало да представљају најздравију категорију  становништва, међутим, приметило се да међу њима има много проблема, не само што се тиче алкохола већ и других болести зависности. Треба им скренути пажњу прво на то да се од алкохола могу предозирати, а с обзиром на то да их врло велики број заврши у болници на испирању, научити их како да се понашају уколико се нађу на месту где је неком позлило од алкохола, да би му помогли. Уколико се деси да не могу да пробуде особу која је много попила, морају да знају да постоји могућност да је она пала у кому и да треба да позову Хитну помоћ.

        И. Миклоши

EUR/RSD 117.0746
Најновије вести