БАЛКАНСКИ МОНСУН НАМНОЖИО КОМАРЦЕ Најезда азијских тиграстих ПУНЕ РУКЕ ПОСЛА ЗА "ЦИКЛОНИЗАЦИЈУ"

Новосадска „Циклонизација” ове године има пуне руке посла, а оваква ситуација у августу није забележена протеклих 50 година, колико се то предузеће бави сузбијањем комараца на територији Новог Сада, казали су из овог предузећа за „Дневник”.
1
Фото: АД Циклонизација

Према третнутним анализама, популација азијског комарца у урбаним зонама града је 20 одсто, док преосталих 80 одсто чине речни и кућни комарци. Повећана бројност популације азијског тиграстог комараца последица је честих падавина које су активирале микроизворишта у урабном делу града. Последњи у низу циљаних третмана против те инвазивне врсте изведен је 16. и 17. августа у вечерњим и раним јутарњим часовима, УЛВ генераторима са возила.

Како је за „Дневник” објаснио menayer за односе са јавношћу „Циклонизације” Дарио Аћимовић, ова година је доказ да је дошло до климатских промена и на нашим просторима. Пролеће и почетак лета обележио је балкански монсун – дуг период обилних падавина и високих температура ваздуха и високих водостаја река, потом је уследила суперћелијска олуја и врло обилне поплаве у области Алпа и на обали Јадранског мора. Према Аћимовићевим речима, управо те поплаве су утицале на висок водостај Дунава који је напунио и активирао изворишта речних комараца. Као резултат повлачења воде, уз високе температуре ваздуха, дошло је до хиперпродукције комараца на великим површинама.


Упозорење пчеларима: Почињу третмани против комараца 

Третмани против комараца са земље, воде и из ваздуха на подручју града биће изведени од данас до 9. септембра. Из новосадске „Циклонизације” наводе да ће тачно место и време третмана зависити од мониторинга и временских услова, а биће изведени препаратима на бази ламбда-цихалотрина и делтаметрина. Упозоравају се пчелари да је препарат токсичан за пчеле, те да кошнице затворе или удаље најмање пет километара од наведених места третирања. Дејство препарата трајаће један дан.


– Стручњаци „Циклонизације” су, пратећи све параметре, предвидели ову ситуацију и већ са првим активирањем изворишта започети су ларвицидни третмани – појаснио је Аћимовић. – Када су се излегле одрасле јединке речних комараца, отпочети су третмани против одраслих комараца са земље. Како би пресекли њихову миграцију у урбане зоне, од 23. августа свакодневно се изводе и вечерњи и јутарњи третмани на територији града, приградских насеља и села. Упркос свему томе, хиперпродукција је толика да у поједним деловима насеља већ неколико дана имамо повећану бројност комараца. Оно што нам ствара додатни проблем су изузетно високе температуре ваздуха у вечерњим часовима, због чега препарат брзо испарава и не долази у додир са комарцима, те није могуће ефикасно спровести третман из авиона и хеликоптера који би могао дефинитивно да прекине миграцију. 


Стерилни мужјаци не утичу на хиперпродукцију

Како су нагласили из „Циклонизације”, поводом дезинформација које круже на друштвеним мрежама, пројекат испуштања стерилних мужијака азијског тиграстог комарца није део систематске акције заштите здравља грађана од комараца коју спроводи „Циклонизација” у сарадњи са Градом Новим Садом. 

– Реч је, пре свега, о истраживачком пројекту који спроводи Пољопривредни факултет у Новом Саду. Грађани погрешно верују да ово има везе са повећаном бројношћу комараца, као што је погрешан и термин „мутирани комараци” који се може срести по мрежама – наводе из „Циклонизације”.


Из „Циклонизације” напомињу да се, према прогнозама, од почетка наредне седмице очекују ниже температуре, па чим се укаже повољна прилика, биће изведен третман из ваздуха, са земље и са воде. До тада ће екипе радити свакодневно у каснијим вечерњим часовима третмана УЛВ генераторима са возила у деловима града са повећаном бројности комараца, као што су Бегеч, Футог, Телеп, Адице, Лимани, Шангај, Ново насеље, Петроварадин и Сремска Каменица.

На нашем подручју доминантно су заступљене три врсте комараца. руралних – речних, урбани или кућни комараци и од 2018. године инвазивна тропска врста – азијски тиграсти комарац, пореклом из Југоисточне Азије. До ширења тиграстих комараца дошло је због повећеног и убрзаног промета роба у свету, али вероватно и због измењених климатских услова последњих година и одсуства оштрих зима. Ситнији је од домаћег урбаног и речног комарца, али је агресивнији јер гризе током целог дана. Такође, за његову продукцију довољне су и минималне количине воде, као што је поклопац од тегле или чак чеп од пивске флаше.

С. Ковач

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести